První výročí zmizení Kao Č'-šenga

Předseda Evropského parlamentu upozorňuje na případ mučení čínského právníka Kao Č'-šenga. (evropsky-parlament.cz)
Předseda Evropského parlamentu upozorňuje na případ mučení čínského právníka Kao Č'-šenga. (evropsky-parlament.cz)

Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek upozornil 20.dubna 2011 na případ zmizení a mučení prominentního čínského právníka Kao Č'-šenga, který byl viděn naposledy  před rokem.

"Neobdrželi jsme žádné věrohodné zprávy o Kao Č'-šengově osudu od chvíle jeho zmizení. Jsem nadále vážně znepokojen osudem pana Kao Č'-šenga. Podle zpráv byl pan Kao podroben velmi drsnému zacházení a mučení. Je třeba, aby tento problém čínské úřady naléhavě řešily a poskytly důvěryhodné informace o pobytu a zdravotním stavu Kao Č'-šenga," uvedl jménem Evropského parlamentu předseda Jerzy Buzek.

Kao Č'-šeng byl unesen čínskou tajnou policií před započetím olympijských her v Pekingu v roce 2008. Kaova právnická praxe se stala trnem v oku čínským úřadům ve chvíli, kdy se zapojil do obhajoby lidí, kteří se věnují Falun Gongu - čínské meditační praxi, která zastává morální hodnoty pravdivost, soucit a snášenlivost.

 

Kao Č'-šeng byl unesen čínskou tajnou policií před započetím olympijských her v Pekingu v roce 2008. (Televize NDT)
Kao Č'-šeng byl unesen čínskou tajnou policií před započetím olympijských her v Pekingu v roce 2008. (Televize NDT)

Ocenění za svoji práci získal Kao Č'-šeng v roce 2010 vyznamenáním Asociace právníků a soudců ve Spojených státech a nominaci na Nobelovu cenu míru. V roce 2011 byl oceněn za svobodu projevu renomovanou anglickou právnickou firmou Bindmans LLP. Na německo-anglických stránkách casseler-humanismus.en byla spuštěna petice za jeho osvobození.

Začátkem května 2011 vychází v ČR jeho kniha nazvaná Za Čínu spravedlivější. V knize jsou vzpomínky, deníkové záznamy i sociální komentáře. Jeho životní peripetie obrazně ilustrují současnou čínskou realitu. Výběr ze soudních spisů a upřímný vhled do jednotlivých kauz vede na čínský venkov, do městských soudních síní a do mučíren tajných pracovních táborů. Kao v ní bez skrupulí odhaluje mafiánské struktury zkorumpovaného státního aparátu.

 

Související články:

Kniha čínského obhájce lidských práv Kao Č'-šenga vychází v ČR

Pronásledovaný čínský právník Kao Č'-šeng obdržel ocenění za svobodu projevu

Pohřešovaný čínský právník byl poctěn Cenou lidských práv