
Byly objeveny nejméně dva fosilní pozůstatky dosud neznámého druhu dinosaura – podle nové studie časopisu Acta Palaeontologica Polonica by byl tento robustní čtyřnohý sauropod s „obrovitými stehny“ schopen mohutného kopu.
Tým palentologů, vedený Michaelem Taylorem z Londýnské University College (UCL), studoval zkamenělé kosti, které byly nalezeny v lomu v Utahu v devadesátých letech. Podle nich se jedná o samici s mládětem.
Sauropod, který byl pojmenován jako Brontomerus mcintoshi, vážil až 6 tun a v dospělosti dosahoval délky přes 13 metrů. Měl dlouhý ocas a krk, ale jeho charakteristickým znakem byly mohutné stehenní kosti a neobvykle vytvarovaná kyčel, která byla zřejmě uzpůsobená k silnému kopu.
„Když jsme zjistili, jak má podivně tvarovanou kyčel, přemýšleli jsme o jejím významu. Ale došli jsme k závěru, že byla nejspíš ke kopání,“ uvedl Taylor v tiskové zprávě UCL.
„Kop zřejmě používali při boji o samici, ale když už ten mechanismus měli, bylo podivné, kdyby kop nepoužívali i při obraně proti predátorovi.“
Tento druh se zřejmě vyskytoval na území dnešní Severní Ameriky a zaznamenal posun ve vývoji populace, když před 144 miliony let přešlo jurské období do období křídy.
Čtěte také: