Birgitta Svendenová, operní zpěvačka a generální manažerka Královské opery ve Stockholmu. (S laskavým svolením NTD Television)
Birgitta Svendenová, operní zpěvačka a generální manažerka Královské opery ve Stockholmu. (S laskavým svolením NTD Television)

STOCKHOLM, 27. dubna -Birgitta Svendénová, generální manažerka a zpěvačka švédské Královské opery, navštívila v úterý s kolegyní Karin Norbergovou představení uměleckého a tanečního sboru Shen Yun Performing Arts.

„Je to zajímavá show. Jestli chcete vidět něco opravdu neobvyklého, něco, co jsme v této zemi ještě nikdy neviděli, rozhodně byste na ně měli jít," prohlásila Svendénová. „Je to poprvé, co jsem jejich představení viděla, a je to krásné. Krásně udělané. Ti tanečníci jsou dobří."

Birgitta Svendénová se stala manažerkou Královské opery ve Stockholmu před rokem, ale již tehdy se těšila mezinárodní slávě jako přední světová zpěvačka Wagnera, která vystupovala na festivalu v Bayreuth a v Metropolitní opeře v New Yorku. Také je, mimo mnoha dalších věcí, členkou Královské švédské akademie hudby a byla roku 1995 jmenována „dvorní zpěvačkou" (hovsångerska). Tento titul v minulosti získaly pěvecké legendy, jako Jenny Lindová, Jussi Björling či Birgit Nilssonová.

Svendénovou okouzlilo vystoupení virtuózky Xiaachun Qi (Siao-čchun Čchi) hrající na prastrý čínský nástroj zvaný erhu též zvaný "čínské housle". „To pro mě byla nefalšovaná čínská kultura. Protože se pohybuji v operním světě, přišlo mi pěkné slyšet tento velmi čistý nástroj, a co všechno se s ním dá dělat," vysvětlovala Svendénová.

Erhu je dvoustrunný nástroj vyluzující zvuky, které někteří nazývají božské. Xiaachun Qi (Siao-čchun Čchi) na něj hraje od šesti let, a s Shen Yun Performing Arts cestuje při jejich turné od roku 2007.

Po představení se paní Svendénová a Norbergová zúčastnily večírku, na němž měli možnost setkat se s některými z umělců souboru Shen Yun. Viceprezident Göran Sjöstedt na večírku představil nově vzniklou organizaci Přátelé Shen Yunu společně se členkou sdružení Ullou Sjöstedtovou, která hosty vyzvala, aby jim pomohli Shen Yun podporovat v jejich misi oživit starobylou čínskou kulturu.

Article in English

 

Související články:

Jeden z nejoblíbenějších umělců Švédska považuje Shen Yun za 'neuvěřitelně krásný'

Švédská ministryně spravedlnosti uchvácena vystoupením Shen Yun

Shen Yun je absolutní poezie a absolutní číslo jedna, řekl herec a režisér z Indie

Baletka okouzlena technikou Shen Yun

Producent Riverdance John McColgan o Shen Yun: Úroveň tanečníků byla fantastická

O Shen Yun s Peterem H. Gistelinckem, veleúspěšným ředitelem komorního orchestru

Bývalá tanečnice Královského baletu o Shen Yun: Chtěla jsem být tam nahoře s nimi