Voda pro slony - milostné drama ze strhujícího prostředí cirkusu. (bontonfilm.cz)
Voda pro slony - Reese Witherspoonová a Robert Pattinson poprvé jako zamilovaný pár. (bontonfilm.cz)

Žánr: romantický

Scénář: Richard LaGravenese
Režie: Francis Lawrence

Kamera: Rodrigo Prieto
Hudba: James Newton Howard

Hrají: Reese Witherspoonová, Robert Pattinson, Christoph Waltz a další

 

„Výpravná romance z cirkusového prostředí třicátých let minulého století"

 

Kniha Voda pro slony se po vydání v roce 2006 držela 12 týdnů v žebříčku bestsellerů deníku New York Times.

Do filmové podoby příběh převedli scénárista Richard LaGravenese a režisér Francis Lawrence.

Hlavní role ztvárnili držitelka Oscara Reese Witherspoonová a hvězda ságy Stmívání Robert Pattinson.

 

Zápletka

Jacob Jankowski (Robert Pattinson) přijde o oba rodiče při autonehodě. Rázem jsou vniveč i jeho dlouholetá studia na veterině a nakonec přijde i o střechu nad hlavou.

Bez rodiny a bez peněz Jacob omylem naskočí do vlaku ve kterém jede světový cirkus bratří Benziniových. Hospodářská krize v USA právě vrcholí a pro Jacoba, stejně jako pro spoustu dalších, cirkus znamená nadějí na přežití.

Ředitel cirkusu (Christoph Waltz) dá Jacobovi na starost cirkusový zvěřinec včetně cirkusových běloušů krásné krasojezdkyně a hvězdy volné drezury koní Marleny (Reese Witherspoonová). Krásná Marlena se stane na dlouhé roky jeho největší láskou...

 

 

Hodnocení

Reese Witherspoonová a její charisma nevinného andílka se s léty tříbí a zraje jako víno. (bontonfilm.cz)
Reese Witherspoonová a její charisma nevinného andílka se s léty tříbí a zraje jako víno. (bontonfilm.cz)

Reese Witherspoonová a její charisma nevinného andílka se s léty tříbí a zraje jako víno. Role cirkusové hvězdy Marleny ve Vodě pro slony jí pravděpodobně posune o několik příček nahoru ve světě filmových hvězd.

V blýskavých kostýmech Jacqueline Westové se objevuje Witherspoonová pod cirkusovým stanem v blízkosti exotických zvířat a vystupuje jako okouzlující a vznešená umělkyně.

Spojení Witherspoonové a Pattinsona do milostného páru nedopadlo špatně. Jejich vztah není založen na chemii, ale spíše na vzájemné empatii a lásce ke zvířatům z cirkusu.

Pattinson předvádí obvyklý herecký výkon a jako mladý chlapec i herec dobře kontrastuje s vyspělejší Witherspoonovou a Christophem Waltzem, jenž má rozhodně mnohem větší herecký rozsah a ve snímku jej také využije.

Základní pointu příběhu zvládli scénárista i režisér dobře a nabídli zajímavé prostředí cirkusových vystoupení a pozadí nelehkého života cirkusáků v boji o přežití.

Kostýmy i výprava jsou vynikající, možná by se ve filmu mohlo objevit ještě více cirkusových kousků, což by prohloubilo dojem strhujícího prostředí cirkusu.

Atmosféru trochu narušuje střídání Witherspoonové s kaskadérkou, která ji dubluje při akrobatických výkonech. Samozřejmě to se dá nepozorovatelně udělat jen velmi těžko, takže buďme k tomu shovívaví.

Děj je trochu lacinější, a spíše pro mladší publikum. Oslovit může rozhodně ale i starší diváky a přinést jim zábavu, podívanou i naději na šťastný konec.

Hodnocení:

 

Zajímavosti

Reese Witherspoonová, jež absolvovala nejvíce scén při vystupování v cirkuse se slonicí Rosie, se začala s Tai (skutečné jméno filmové slonice Rosie) učit pracovat a komunikovat tři měsíce před natáčením. Práci s 2,5 metrů vysokou a 4 tuny vážící slonicí glosovala Witherspoonová slovy: "Nejsem moc veliká a Tai není moc malá."

Witherspoonová překvapila také několika zajímavými výkony v povedených cirkusových číslech se slonicí Tai. Možná by po tréninku při natáčení mohla v nějakém cirkuse dostat i opravdové angažmá. Je o ní známo, že se v mládí mimo jiné aktivně věnovala gymnastice.

 

Premiéra 12.5. 2011, délka 121 min * ČSFD IMDB WEB * Kniha * Soundtrack *
Ředitel cirkusu dá Jacobovi na starost cirkusový zvěřinec. (bontonfilm.cz)
Ředitel cirkusu dá Jacobovi na starost cirkusový zvěřinec. (bontonfilm.cz)
V blýskavých kostýmech Jacqueline Westové se objevuje Witherspoonová pod cirkusovým stanem v blízkosti exotických zvířat a vystupuje jako okouzlující a vznešená umělkyně.(bontonfilm.cz)
V blýskavých kostýmech Jacqueline Westové se objevuje Witherspoonová pod cirkusovým stanem v blízkosti exotických zvířat a vystupuje jako okouzlující a vznešená umělkyně.(bontonfilm.cz)
Pattinson předvádí obvyklý herecký výkon a jako mladý chlapec i herec dobře kontrastuje s vyspělejší Witherspoonovou a Christophem Waltzem. (bontonfilm.cz)
Pattinson předvádí obvyklý herecký výkon a jako mladý chlapec i herec dobře kontrastuje s vyspělejší Witherspoonovou a Christophem Waltzem. (bontonfilm.cz)