20110513_letoun
Phantom Ray. (Screenshot/Televize NTD)

5. května - Boeing hlásí, že jeho Phantom Ray letěl 17 minut, dosáhl výšky 2,3 kilometru a rychlosti 178 uzlů, což je 330 km v hodině. Bezpilotní vzdušný systém neboli UAS se vyvíjí od poloviny roku 2008 a první testovací let ze 27. dubna měl dokázat, že všechno to úsilí nebylo nadarmo.

V nejbližších týdnech dojde k dalším letům, jejichž konečným cílem je přivést UAS do výšky 12 kilometrů při rychlosti blížící se té zvukové. Phantom Ray se nevyvíjí kvůli žádné konkrétní misi a Boeing ho testuje na vlastní náklady.

Video poskytla Televize NTD

Společnost uvádí, že bude sloužit jako platforma pro širokou škálu scénářů jako průzkum nebo letecký či elektronický útok. Bezpilotní letouny podobné Phantom Ray se v minulých letech používaly nad Afgánistánem a Pákistánem. Deltovitý tvar křídel umožňuje letadlu vyhnout se radarům a jeho hluboko usazený motor snižuje teplo a hluk. To z něj činí těžce detekovatelný objekt.

Letoun je ze země ovládán operátorem přes počítač a naprogramován je tak, aby UAS řekl, kam má letět, kdy použít munici a kdy se vrátit na základnu. Letadlo, které má délku 11 metrů a rozpětí křídel 15 metrů, je navrženo tak, aby mohlo tankovat za letu.