20110515_lettuce
Ilustrační foto. (Flickr.com/benketaro)

PEKING, 11. května - Zatímco v Číně dochází k dalším a dalším skandálům ohledně bezpečnosti potravin, místní média odhalila, že někteří komunističtí funkcionáři dostávají bezpečné a zdravé výrobky, které se pěstují speciálně pro ně.

V článku, který byl později z internetu stažen, informoval minulý týden deník Jižní víkend o skleníku v Pekingu, který je chráněn téměř dva metry vysokým železným plotem, kde se pěstují bio plodiny pro funkcionáře z pekingského celního úřadu.

Tyto dodavatele nenajdete jen v Pekingu. Pěstují ovoce a zeleninu, chovají prasata a drůbež. Předtím, než se jejich výrobky dostanou do úst komunistických kádrů, musí splňovat přísné bezpečnostní normy.

Video poskytla Televize NTD

Většina obyčejných Číňanů si o takovémto zacházení s jejich jídlem může nechat jen zdát.

„Pekingské ministerstvo školství má pozemek blízko Hebei. Mají tam všechno -- ryby, zeleninu... o všechno se starají jejich vlastní lidé. O produkci se dělí funkcionáři ministerstva. Tohle oni jedí. To jen obyčejní občané nemají nikoho, kdo by se o ně staral. Funkcionáři si pěkně žijí a lidé jedí, co se dá, a čekají na smrt," uvedl jeden z obyvatelů Pekingu.

Ať už jde o fazole, rýži, mléko či maso, čínští spotřebitelé byli zasaženi řadou jedovatých nebo nebezpečných potravin.

I přesto ředitel státního potravinářského úřadu Zhang Yong minulý pátek prohlásil, že celková situace v oblasti bezpečnosti potravin je dobrá. Obvinil média z přehánění a tvrdil, že problém se dotýká jen malé části veřejnosti. Jeho komentáře se na internetu dočkaly kritických útoků od uživatelů, kteří žádají úřady, aby zvýšily kontrolu nezávadnosti potravin.