Třetí největší hudební společnost na světě, Warner Music Group, byla prodána za 3,3 miliardy dolarů newyorské společnosti Access Industries, kterou vlastní ruský podnikatel Len Blavatnik.

Celý obchod se uskutečnil za hotové a přišel právě v době, kdy je hudební průmysl sužován problémy s pirátstvím a vývojem nových technologií pro přístup k hudbě, jakými jsou zejména bezplatní provozovatelé internetových rádií, například platformy Pandora a Grooveshark.

Podle PricewaterhouseCoopers poklesly tržby hudebního průmyslu v Severní Americe, bez ohledu na autorské odměny vyplácené vydavatelům a autorům, za posledních pět let o 44 procent. Spadly tak ze 13,05 miliardy dolarů v roce 2005 na pouhých 7,35 miliard amerických dolarů v roce 2010.

Ruský podnikatel Blavatnik, který je hlavním investičním podílníkem v petrochemickém podniku TNK-BP, má zájem také o podíl v médiích. V letech 2004 až 2008 byl členem představenstva Warner Music a vlastnil 2 procenta společnosti, takže není v oblasti hudebního průmyslu žádným nováčkem.

Blavatnik nedávno realizoval jeden z nejdražších nákupů nemovitosti v historii New Yorku. Za městský dům v Upper East Side, který odkoupil od Edgara Milese Bronfmana Jr., který je od roku 2004 výkonným ředitelem Warner Music, zaplatil okolo 50 milionů amerických dolarů. Podle britského Guardianu tato transakce jasně svědčí o vztahu mezi oběma podnikateli.

Třiapadesátiletý Blavatnik je podle časopisu Forbes v současnosti 80. nejbohatším člověkem světa. Blavatnik uvedl v prohlášení: "Jsem nadšen, že mohu rozšířit své dlouhodobé spojení s Warner Music. Je to skvělá firma se silnou tradicí, která je domovem mnoha výjimečných umělců. Těším se na úzkou spolupráci s mnoha talentovanými lidmi ve společnosti."

Newyorský hudební gigant, který spolupracuje s umělci, jako jsou Madonna, Michael Bublé, Cher nebo Paris Hilton, oznámil ve svém fiskálním roce, který skončil 30. září, pokles svých příjmů o 6,7 procenta. Činily tak o 3,2 miliardy dolarů méně než loni.


Article in English