TABLET: Apple iPad 2. (Se svolením firmy Apple)
TABLET: Apple iPad 2. (Se svolením firmy Apple)
Od chvíle, kdy se iPad 2 objevil na pultech prodejců po celém světě, Apple zápasí se záplavou objednávek. Mně se povedlo dostat jeden kousek do rukou, abych se přesvědčil, že iPad 2 je opravdu tak úžasný, jak je prezentováno v reklamách, a že se vyplatí „upgradovat“ přístroje z první generace.

Design

Po porovnání s jeho předchůdcem nelze najít žádné velké rozdíly v designu, ale byla provedena některá menší vylepšení, díky kterým

iPad 2 vypadá propracovanější. Appleu se podařilo navrhnout Dvojku tak, aby byl znatelně menší, tenčí a lehčí. Je přes 25 centimetrů vysoký, 20 centimetrů široký a tloušťka je menší než 2,5 centimetru. Váha se dostala na pouhých 603 gramů.

K dostání je nyní ve dvou barevných variantách, bílé nebo černé. Kombinace zaobleného designu a zadních okrajů dává iPadu 2 uhlazenější vzhled a pohodlnější pocit při manipulaci než první model. Nutno dodat, že zadní kovový kryt se zdá kluzký, pokud máte suché ruce.

Hardware

Zklamáním je, že iPad 2 má displej s rozlišením 1024 x 768 pixelů, tedy stejný jako předchozí model. Apple přece jen udělal několik vylepšení v jiných ohledech včetně přidání dvoujádrového procesoru, přední a zadní kamery, trojosého gyroskopu a možnosti 1080p HDMI výstupu.

Tyto vlastnosti v kombinaci s těmi z původní verze drží iPad na špici mezi tablety. Mezi vlastnostmi ponechanými z předchozí verze je možnost wi-Fi a bluetooth připojení, vestavěný reproduktor a mikrofon, akcelerometr, senzor okolního světla (který automaticky nastaví intenzitu podsvícení), digitální kompas a asistované GPS (v modelech s wi-fi a 3G).

Výkon

Výpočetní výkon a schopnosti grafiky nového dvoujádrového procesoru jsou velmi působivé a zdá se, že většina aplikací běží rychleji a plynuleji. Každý test a snaha zařízení zpomalit nebo zamrznout selhal.

Je pozoruhodné, že i přes přidaný výkon si iPad 2 udržel vynikající výdrž baterie svého předchůdce. S novým gyroskopem je schopen lépe detekovat změny v orientaci displeje a použití schopnosti automatické rotace obrazu je jednodušší.

Kamery

Jsem rád, že iPad 2 má přední i zadní kameru, ale přestože to umožňuje nové využití při focení, natáčení videa a video-hovorech, jsou obě kamery díky své nízké kvalitě spíše zklamáním.

I v dobře nasvícené místnosti vypadají videa a fotky pořízené zadní kamerou zrnitě, nudně. Kvalita přední kamery se zdá ještě horší, i když je přijatelná pro použití v chatovacích aplikacích jako například FaceTime.

Software

Uvedení iPadu 2 popohnalo vydání operačního systému Apple iOS 4.3, který vylepšuje výkon prohlížeče, přidává širší podporu AirPlay a dává nové možnosti např. u nastavení vypnutí zvuku při zamčeném otáčení obrazovky.

Hry a aplikace pro média také vydávají updaty, aby využili možností výstupu  vysokého rozlišení 1080p HDMI.

Média

Kombinace upgradu operačního systému a nového dvoujádrového procesoru umožňuje příjemnější prohlížení webu. Naneštěstí je stále nemožné prohlížet stránky s flashovým obsahem, což velmi limituje zážitek z prohlížení.

Přestože má  iPad 2 krásnou obrazovku a je možné využít několik aplikací pro ebooky, používat ho jako čtečku elektronických knih může být obtížné vzhledem k lesklému displeji – zejména při použití venku. Zároveň může být nepohodlné držení iPadu v jedné ruce při delším čtení, i když váží jen 603 gramů.

iPad 2 je schopen zobrazit 720p video bez zadrhávání, což z něj dělá skvělý přístroj pro sledování videí za chodu. Nicméně vzhledem k tomu, že má jen jeden vestavěný reproduktor, není schopen produkovat stereo zvuk a má nedostačující hlasitost v hlučnějších prostředích. S použitím digitálního AV adaptéru, který se prodává zvlášť, můžete sledovat kvalitní 1080 HD videa z iPad 2 přímo na vaší  HD televizi.

Není pochyb, že iPad 2 exceluje také jako herní zařízení. S přidanými výpočetními a grafickými schopnostmi lze očekávat, že v blízké budoucnosti budou pro tento přístroj vyvíjeny pokročilejší a náročnější hry.

Příslušenství

Ze všeho dostupného příslušenství vydaného pro iPad 2 je Smart Cover bezpochyby jedna z věcí, kterou musíte mít. K iPadu Smart Cover přilne. K jeho stranám přilne pomocí vestavěných magnetů a zanechává tak displej netknutý, když kryt není přiklopen. Kromě ochrany obrazovky uspí iPad, pokud je přiklopen, a zároveň ho automaticky vzbudí při odklopení. Smart Cover lze také složit jako užitečný stojánek.

Dalším užitečným příslušenstvím je digitální AV adaptér Apple , který umožňuje z iPadu 2 zobrazovat obrázky a HD video na HD televizi.  Také umožňuje zrcadlit obrazovku iPadu 2 a duplikovat ji na HD televizi.

Shrnutí

iPad 2 je dnes nepochybně nejlepší zařízení své kategorie na trhu, navzdory tomu, že hardwarová specifikace není úplně nejlepší. Vypadá dobře, je příjemný na dotyk a koupíte ho za rozumnou cenu, vzhledem k tomu, co nabízí.

Přestože jste možná vlastníkem první generace iPadu, máte pár důvodů k upgradu. Ať už kvůli vzhledu či zvýšenému výkonu, jedním z dobrých důvodů by mohla být potřeba videokonferencí. Užitečný bude nový iPad 2 i pro ty, kdo vytváří prezentace, a to díky podpoře HD video výstupu.

Plusy: Mínusy:
Oslnivý vzhled a super ovládání Nízká kvalita kamer
Dobrý grafický a výpočetní výkon Chybí podpora flash
Vysoká kvalita zpracování za danou cenu Chybí vylepšení displeje
Rozsáhlá nabídka aplikací Chybí inovace v OS

Hodnocení:

Article in English

Čtěte také: