20110521_falun_dafa
Oslavy dne Falun Dafa. (Screenshot/Televize NTD)

16. května - Dne 13. května 1992 byla panem Li Hongzhi (v českém přepisu Li Chung-č') představena čínské veřejnosti duchovní praxe, která je založena na principech pravdivosti, soucitu a tolerance. Nyní, o devatenáct let později, je toto hnutí, známé také pod názvem Falun Gong (Fa-lun-kung), rozšířeno po celém světě. Odhaduje se, že více než 100 miliónů lidí praktikuje Falun Dafa (Fa-lun Ta-Fa).

Od roku 2000 se 13. květen slaví jako světový den Falun Dafa. Letos se oslavy spojily s 60. narozeninami pana Li Hongzhi. Ten obdržel tisíce blahopřání z celého světa. Mnohá byla poslána z Číny, kde jsou praktikující pronásledováni čínskou komunistickou stranou již od roku 1999.

Video poskytla Televize NTD


„Rád bych popřál mistru Li šťastné narozeniny, zdraví a dlouhověkost. Dovedl lidi, kteří praktikují Falun Dafa, k tomu, aby se stali vzorem etiky a morálky pro čínskou veřejnost. Nejenom, že rozšířil Falun Dafa, ale také podpořil nádhernou tradiční etiku čínských lidí," uvedl jeden čínský demokratický advokát.

Webová stránka Minghui je globální základnou pro praktikující Falun Dafa. Často uveřejňuje informace o jejich pronásledování čínským režimem. Tento víkend však byla stránka zaplavena blahopřáními panu Li. Více než 8 000 jich bylo z Číny.

Tato narozeninová přání jsou pro mnohé z praktikujících velmi důležitá. Dokazují odolnost tohoto učení, i přesto, že bylo utiskováno čínskou komunistickou stranou již po 11 let.

„Každým rokem, kdy se slaví den Falun Dafa, se nám dostává více a více chvály a podpory ze strany mezinárodní komunity, včetně jednotlivců z Číny. To dokazuje, že cesta Falun Dafa se opravdu dotkla mnoha srdcí mezinárodní komunity, jakož i v Číně, kde je zakázána," sdělil mluvčí informačního centra Falun Dafa Erping Zhang.

V mnohých přáních veřejnost vyjádřila naději, že jednoho dne bude opět Falun Dafa v Číně svobodně praktikována.

„Falun Gong učí lidi stát se dobrými a jeho praktikujícím přinesl mnoho výhod. Kdyby Čína zastavila zákaz Falun Gongu a dovolila společnosti, aby se dozvěděla více o tomto učení, přineslo by to zlepšení společenské morálky a zlepšilo by to praktikujícím jejich zdraví a duševní blahobyt. Rád bych popřál mistrovi Li Hongzhi šťastné narozeniny," uvedla rodina jednoho čínského praktikujícího Falun Dafa.

Po celém světě oslavili praktikující tento významný den se svými místními komunitami.

Od doby, kdy byl Falun Dafa v roce 1995 představen mimo Čínu, přijal její zakladatel, pan Li, více než 3 tisíce proklamací a dopisů s vyjádřením podpory ze strany mnoha vládních úředníků.