NEW YORK, 23. května - V srdci města New York probíhají oslavy... a zde je rodina, která si dnešní den opravdu užívá. Pro paní Čang Lien-jing a její rodinu má tento den zvláštní význam.
„Jsem opravdu nadšená. Tolik let jsem si přála... oslavovat tento den na svobodě," uvedl paní Lien-jing.
Ještě před šesti měsíci žila tato rodina v Pekingu. Byli pronásledováni za to, že praktikovali Falun Gong - cvičení, jehož oslavy zde právě teď probíhají na náměstí Union Square. Je Světový den Falun Dafa.
Lien-jing a její muž Niou Ťin-pching začali praktikovat Falun Gong v roce 1997. Když v roce 1999 čínské úřady začaly podnikat rázné akce proti Falun Gongu, oni dva cvičit nepřestali - což z nich udělalo nepřátele státu. Byli opakovaně zavíráni do pracovních táborů po mnoho let -- a byli také mučeni.
Video poskytla Televize NTD
„Přivázali mě k židli na 50 dní v kuse. Nemohla jsem hýbat pažemi. Můj krk přivázali k židli. Nechali mě sedět na přímém slunci. Měla jsem otevřené rány po celém těle," sdělila Lien-jing.
Jednou byla Lien-jing zbita tak zle, že jí začal krvácet mozek: „I když jsem byla téměř umučena k smrti, pomyslela jsem si: Ať mě mučí, jak chtějí, nemohu to vzdát," řekla.
V roce 2008 byli opět zadrženi, krátce před Olympijskými hrami v Pekingu - unesli je před očima dcerky Čching-čching, jež měla v té době pouhé čtyři roky: „Někdo mě chytl zezadu a přehodil mi přes hlavu plachtu. Odvlekli mě nahoru do patra. Moje dcerka plakala a volala mě. Byli velmi suroví," uvedla.
Ťin-pching byl poslán do pracovního tábora v Pekingu. Lien-jing byla poslána do nechvalně známého ženského pracovního tábora Ma-san-ťia v provincii Liao-ning .
Byli propuštěni koncem minulého roku. Čching-čching je dnes sedm let, ale se svou matkou strávila necelé dva roky: „Během prázdnin se schovávala v koupelně uprostřed noci a plakala. Říkala své tetě, že jí chybí maminka a tatínek, a chtěla vědět, jestli máme co jíst."
Lien-jing a Ťin-pching chtěli, aby jejich dcerka měla lepší budoucnost. V lednu rodina opustila Peking a odletěla do Spojených států: „Už nemohou uvěznit maminku. Už nemohou uvěznit tatínka. Jsme všichni svobodní," zmínila její dcera Čching-čching. Nyní žijí nový život... opět spolu. A mohou svobodně praktikovat to, v co věří.
„Ale teď, když žijí v Americe, chtějí udělat víc. Využívají své nově nabyté svobody, aby pomohli milionům dalších rodin, které jsou stále v Číně pronásledovány," dodala reportérka Shelley Zhang.
„Je tam stále mnoho lidí, kteří jsou pronásledováni, stále vězněni. Jejich životy jsou každou chvíli v ohrožení. Proto bych moc ráda vyzvala všechny lidi z celého světa, kteří mají svědomí, aby pomohli zastavit toto zlo," řekla paní Lien-jing.
Oni sami udělali totéž: hovoří s reportéry a skupinami pro lidská práva, cestují do Washingtonu, D. C., aby jednali s vládními úředníky. Protože, jak říkají, nezapomněli na ty, které museli opustit. „Někteří moji velmi dobří přátelé jsou stále v pracovních táborech. Wang Li, která byla se mnou v roce 1999, byla odsouzena na 14 let. To proto teď, když jsem přišla sem, chtěla bych říci lidem, že tohle pronásledování musí skončit. Už to tak nemůže pokračovat," dodala Lien-jing.
Vlastní útěk této rodiny z Číny nebyl jednoduchý. V nedávné době policie obtěžovala jejich příbuzné - i přes to, že Falun Gong nepraktikují. Ale oni tři teď začínají znovu. Žádají o azyl, aby mohli zůstat ve Spojených státech - aby si mohli vychutnat více takovýchto dní.
„V Americe... se opravdu cítím svobodná. V minulosti jsem ani nevěděla, co to svoboda je. Slyšela jsem to slovo, ale neznala jsem opravdovou svobodu," prohlásila Lien-jing.
Opravdová svoboda... těžko nabytá a ochraňovaná... společně.
Související články:
Milióny lidí po celém světě oslavovaly den Falun Dafa (video)