20110601_coffee
Ilustr. foto. (Flickr.com/Matt Biddulph)
31. května - Neustále rostoucí poptávka po kávě žene ceny do nových výšin, zatímco pěstitelé nestíhají své klienty uspokojovat.

Nedávné bouře, které zasáhly Kolumbii, druhého největšího vývozce kávy Arabica, omezily kolumbijské dodávky firmám, jako jsou Starbucks nebo Nestle. Mezinárodní kávová organizace (IOC) tvrdí, že světová spotřeba kávy vzrostla v roce 2010 o 2,4 procenta na rekordních 134 milionů 60-kilogramových pytlů a předpovídá, že rostoucí trend bude trvat i nadále navzdory vysokým cenám.

„Nedochází k žádnému dopadu (vysokých cen) na snížení poptávky. Poptávka je stále velmi dynamická,“ vyslovil se hlavní ekonom IOC, Denis Seudieu. Kávový řetězec Starbucks nedávno oznámil, že zvedne ceny balené kávy ve svých amerických prodejnách v průměru o 17 procent. Jedná se o první nárůst cen od roku 2009.

Australský kávový řetězec Gloria Jean’s Gourmet Coffees, která má kolem jednoho tisíce kaváren po celém světě, pokračuje dál v expanzi a plánuje otevřít pobočky v Ománu, Kambodži a Bangladéši. I oni se však potýkají s omezenými dodávkami určitých druhů kávy.

„Co se týče cen kávy, nebyl to lehký rok a půl, ale spíš než pohyby v ceně (nás trápí) vzrůstající nedostupnost velmi speciální kávy, kterou kupujeme, a větší konkurence (při nakupování),“
uvedl výkonný ředitel společnosti Nabi Saleh pro Reuters.

Bouře v Kolumbii dramaticky ovlivnily dodávky a sníží úrodu kávy o deset procent, uvedl podle agentury Bloomberg výkonný ředitel kolumbijské Státní federace pěstitelů kávy, Luis Munoz. „Konečný zákazník si uvědomuje, že za ta malé potěšení musí zaplatit o trochu víc. Nejenom Starbucks, ale celé odvětví nebude moci dělat nic jiného, než zvednout ceny,“ prohlásil v Bogotě Munoz.

Arabica se pěstuje převážně v Latinské Americe a používá se pro vysoce kvalitní kávy, zatímco robusta se většinou produkuje v Asii a Africe a používá se do méně kvalitních káv, jako např. instantní káva. Největším producentem kávy Arabica je Brazílie.

 

small_United_Kingdom