Premiéra filmu Lidice se plánuje na poslední květnový den. (Bioscop)Premiéra filmu Lidice se plánuje na poslední květnový den. (Bioscop)

Scénář: Zdeněk Mahler

Režie: Peter Nikolajev

Hrají: Karel Roden, Zuzana Fialová, Zuzana Bydžovská, Roman Luknár a další

 

„Je to snímek o osobních dramatech obyvatel jedné malé středočeské vesnice"


Film Lidice vychází ze scénáře Zdeňka Mahlera Nokturno, který získal v roce 2007 cenu za Nejlepší nezrealizovaný scénář v roce 2007.

Snímek dostal do režie Peter Nikolajev (Báječná léta pod psa, Tichá pošta) a snažil se uvést do života příběhy založené na skutečných událostech.

„Do role Vaňkové jsem obsadil Zuzanu Fialovou, a byla to dobrá volba. Na poslední chvíli přibyla Veronika Kubařová do role Aničky a vybral jsem zahraniční herce, kteří mají v příběhu zásadní roli," říká Peter Nikolajev.

 

Zápletka

Šíma čelí odsouzení k pobytu ve vězení.... (filmlidice.cz)
Šíma čelí odsouzení k pobytu ve vězení.... (filmlidice.cz)

Film je postaven na třech stěžejních, navzájem se prolínajících příbězích, které se odehrávají na pozadí události vypálení Lidic po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942.

První z nich je o nešťastné náhodě, kdy otec František Šíma (Karel Roden) v hádce neúmyslně zabije syna. Šíma čelí odsouzení k pobytu ve vězení, pohrdáním lidmi z vesnice a vlastním výčitkám.

Druhý sleduje osud dopisu, který se stal záminkou pro vypálení Lidic. Třetí zachycuje obraz lidického četníka Vlčka (Roman Luknár) jako obraz osobního strachu, zodpovědnosti a morálky, vztahu k nacistickému systému, a řeší dilema, zda je opravdovou výhrou přežít, a ztratit tak vlastní důstojnost a svědomí.

 

Hodnocení

Film je postaven na třech stěžejních, navzájem se prolínajících příbězích, které se odehrávají na pozadí události vypálení Lidic. (filmlidice.cz)
Film je postaven na třech stěžejních, navzájem se prolínajících příbězích, které se odehrávají na pozadí události vypálení Lidic. (filmlidice.cz)

Několikrát bych si ještě rozmyslel, jestli je to vhodný příběh pro školní děti, které chtějí autoři na snímek pozvat. První minuty jsou věnovány cizoložným sexuálním hrátkám Karla Rodena a Zuzany Fialové.

Ve snímku uvidíme řadu poprav, výslechy, sebevraždy a lidské tragédie - argumentace historickou autentičností ze snímku ještě nedělá materiál vhodný pro školní děti. I když v dnešní době se ani není čemu divit.

Z hlediska filmu pro dospělé se jedná o velmi silný příběh, který odhaluje události ze zajímavé perspektivy. Podle reakcí některých diváků i herců, mnoho lidí ve skutečností ví pouze to, že byly Lidice vypáleny v odvetné akci za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Díky snímku se o celé události může divák dozvědět mnohem více.

Snímek je velmi osobní a divákovi se snaží zavrtat pod kůži. K silným emocím přispívá také jeho schopnost propojit minulost se současností a vtáhnout diváka do víru událostí.

Všechny prvky filmu, kostýmy, výprava, hudba i herecké výkony, se dobře doplňují a udržují si poměrně vysokou laťku. Lidice bez uzardění oceňuji jako hodnotný český historický velkofilm.

Hodnocení:

 

 

Související články:

Film Lidice již brzy na DVD a Blu-ray! První výlisek pojede do Izraele, druhý do Japonska

Soundtrack: Lidice - samostatný projekt, který neobsahuje filmovou hudbu

Filmové novinky: Premiéra filmu Lidice se plánuje na poslední květnový den