X-Men: First Class. (Fox)
X-Men: First Class. (Fox)

Žánr: Akční, sci-Fi, drama

Scénář: Ashley Miller, Zack Stentz, Jane Goldman, Matthew Vaughn
Režie: Matthew Vaughn

Hudba: Henry Jackman

Hrají: James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon

 

„Snímek přichází jako v pořadí již pátý díl filmové série o superhrdinech z komiksů X-Men společnosti Marvel Comics"

 

Režii pátého dílu, který je zároveň prequelem k celé sérii, svěřili producenti do rukou Matthewa Vaughna (Kick-Ass, Hvězdý prach).

Vaughn do snímku přivedl Jamese McAvoye (Poslední skotský král, Wanted) a Michaela Fassbendera, který si zahrál postavu Steliose v akční řeži 300: Bitva u Thermopyl.

McAvoy dostal roli Charlese Xaviera alias Profesora X a Michael Fassbender zahrál rozporuplnou postavu Erika Lensherra známého jako Magneto.

Příběh napsali Sheldon Turner, který byl nominovaný na Oscara za scénář k filmu Lítám v tom, a Bryan Singer, který pracoval na prvních dvou filmech série X-menů.

 

Zápletka

Charles a Erik se stali přáteli - Profesor X a Magneto ještě nejsou na světě. X-Men: First Class. (Fox)
Charles a Erik se stali přáteli - Profesor X a Magneto ještě nejsou na světě. X-Men: First Class. (Fox)

Příběh filmu se vrací do časového období před událostmi posledního snímku série film X-Men Origins: Wolverine a do poloviny minulého století.

Mladý vysokoškolský student Charles Xavier a židovský chlapec, který prošel hrůzou 2. světové války ve vyhlazovacích táborech Erik Lensherr jsou velmi blízcí přátelé a teprve se snaží poznávat a použít své jedinečné schopnosti.

V době studené války musí společně s dalšími mutanty čelit hrozbě atomové války. Snímek odpoví na otázky: Proč se z nejlepších přátel stali nepřátelé na život a na smrt? Co předcházelo okamžiku, kdy se z Charlese stal Profesor X a z Erika Magneto?

 

 

Hodnocení

Mladí X-meni - zatím vlastně ještě X-meni nejsou. (Fox)
Mladí X-meni - zatím vlastně ještě X-meni nejsou. (Fox)

Pro všechny fanoušky X-menů je ve filmu značné množství vynikajících efektů, zajímavý příběh a prostor pro vývoj jednotlivých postav.

Budeme moci pozorovat malou Raven, která na sebe dokáže brát jakoukoliv lidskou podobu a ve snímku teprve vyrůstá v dospělou ženu s přezdívkou Mistique.

Novými schopnostmi potěší vrhač energetických disků Alex Summers zvaný Havok, mrazivá žena Emma Frostová nebo bouřlivák Riptide.

Příběhem prostupuje magnetismus osobnosti Charlese Xaviera a jeho schopnost vést mutanty, aby dokázali usměrnit a rozvinout svoje schopnosti. Jeho pozitivní přístup dodává celému příběhu nádech naděje na vládu rozumu, slušnosti a spravedlnosti.

 

Charles se ti právě snaží přečíst myšlenky. X-Men: First Class. (Fox)
Charles se ti právě snaží přečíst myšlenky. X-Men: First Class. (Fox)

Na druhém břehu stojí mutanti, kteří touží po moci a chtějí ovládnout lidi za použití síly a ničení. To vytváří boj mezi dobrem a zlem, v němž lidé stojí spíše na místě někoho, kdo se bojí všech mutantů a ze strachu o sebe se rozhodne je zničit všechny bez ohledu na okolnosti.

Co v příběhu poněkud pokulhává, je nepříliš logicky jasný přerod Erika Lensherra v Magneta a vytvoření jeho Bratrstva a úmrtí hlavního záporáka Sebastiana Shawa, kterého si zahrál Kevin Bacon.

Za režii X-menů I a II získal Singer uznání kritiků i diváků po celém světě, a to díky zdařilému a nenásilnému prolnutí dramatu, akce, společenského dosahu a politických témat.
Podle mě se poslední X-men zařadí mezi nejlepší snímky z celé doposud zfilmované série.

Hodnocení:

Doporučená přístupnost: do 12 let nevhodný

Premiéra 2. června 2011, délka filmu 110 minut * ČSFD IMDB