Kung Fu Panda 2. (Bontonfilm)
Kung Fu Panda 2. (Bontonfilm)

Animovaný, Akční, Komedie, Rodinný

Režie: Jennifer Yuh
Hudba: Hans Zimmer, John Powell
Hrají: Jack Black, Angelina Jolie, Seth Rogen, Dustin Hoffman, Lucy Liu, James Hong, David Cross, Michelle Yeoh, Jean-Claude Van Damme

Ano. Proč to nepřiznat - docela neprofesionálně jsem se na ten film těšila. Zajímalo mě totiž, jak se tvůrci vyrovnají s poměrně vysokou laťkou nastavenou v prvním dílu. A hned na úvod můžu prozradit, že z kina jsem neodešla zklamaná.

Režisérka Jennifer Yuh zvolila pro pokračování pandí série psychologičtější ladění, celý film je také ponořen do poněkud temnějších barev. Po, hlavní hrdina filmu, se snaží nalézt své kořeny, což je pochopitelné, vzhledem k tomu, že již z prvního dílu je zřejmé, že onen sympatický opeřenec zřejmě nebude jeho biologický otec. Motiv, který v prvním díle byl spíše zdrojem komických situací, v díle druhém získává tragický aspekt. Po zjišťuje, že jeho rodiče nejspíš za násilných okolností zemřeli...

Ani ve dvojce také nechybí silný protivník, zástupce strany zla. Tentokrát už jím není sněžný leopard Taj Lang, nýbrž paví albín Lord Shen, který chce ovládnout celou Čínu a zničit kung fu. Po navíc objevuje, že pyšný páv může i za tragédii s jeho rodiči. A tak se Pět postrachů a Po vydají zachránit Čínu, kung fu... a vlastně sami sebe.

Dialogy

Obsazení zůstalo při starém a velice slušná úroveň dabingu také. Přibylo nám několik postav, avšak do děje se výrazně zapojí jen jediná - Lord Shen. Známá jména, jako Jean-Claude Van Damme, který namluvil krokodýlího mistra, tak vyjdou zcela na prázdno - jeho postava se na plátně jen mihne. Hlavní důvod je v tom, že drtivou většinu stopáže vyplňuje příběh pandy. Všechny ostatní postavy, včetně Pěti postrachů, si tak musí vystačit s nuzným přídělem několika vět. Pár (doslova) cituhybných okamžiků dostala Tygřice (Angelina Jolie), jejíž příběh se tak nepatrně poodhalí a může v nás vyvolat příjemný pocit tajemství.

Animace

Animace je jedním slovem výborná. Nejvíce se asi nabízí otázka, co se tvůrcům podařilo zlepšit. Leccos už jsme viděli v prvním díle a tak nějak se očekává, že budou animátoři mířit zase o stupínek výš - hlavně co se bojových scén týče. Po je nyní opravdový Dračí bojovník, a tak je o poznání mrštnější, než jak jsme ho znali. Stále mu ale jakoby něco chybí (že by vnitřní klid?), a tak se při potírání padouchů většinou neobejde bez svých Postrachů, kteří mu notně (místy dost originálně) pomáhají.

Kung Fu Panda neztratil svůj bezelstný humor a pořád je to ten nenapravitelný fanda bojových umění. (Obrázek: Bontonfilm)
Kung Fu Panda neztratil svůj bezelstný humor a pořád je to ten nenapravitelný fanda bojových umění. (Obrázek: Bontonfilm)

Kung Fu

Bojové scény jsou tedy vskutku napěchovanější. Bohužel, snaha o ostřejší akci vedla k jisté nepřehlednosti. Často tedy postřehneme, že hrdina své protivníky suverénně vyřídil, nevíme ale jistě, jak to vlastně udělal, což pro mě kung fu efekt poněkud shazuje. I tak se ale můžete těšit na několik propracovaných akčních scén, kterým nechybí vtip, drobné nápady a ...

Hudba

... skvělá hudba! Hans Zimmer a John Powell opět připravili dobře vyvážený mix východních a západních motivů. Cena Annie za hudbu k jedničce jim možná naznačila, že tudy vede cesta, a dočkáme se tedy velkolepé síly západního orchestru i oduševnělých tónů tradičních čínských nástrojů. Ty nejen skvěle zprostředkují atmosféru Říše středu, ale mají také pozoruhodnou schopnost probouzet hluboké emoce.

Vtip

Dobrá zpráva je, že Kung Fu Panda neztratil svůj bezelstný humor a pořád je to ten nenapravitelný fanda bojových umění a všeho kolem nich. Řada narážek na jeho zjevný apetit by někomu mohla připadat z levného kraje. Já jsem je ale zkonzumovala bez potíží. Nenechte se tedy mýlit: Kung Fu Panda 2 zřejmě není tak k popukání, že byste se váleli mezi kinosedadly ve vlastní směsi coly a popcornu. Kvalitní herecké podání a spousta situačních gagů ale ze scénáře vytěžily kupu momentů, které by měly na tváři diváků vyvolat úsměv, cukání koutků a nakonec i smích.

Závěr

Kung Fu Panda 2 je vcelku důstojným pokračováním úspěšného animáku. Dočkáme se dalšího vývoje hlavního hrdiny, rozkrytí mnoha (snad až příliš mnoha) otázek z prvního dílu a minimálního vývoje ostatních postav. Poselství se přesune z roviny trochu mystické do roviny ještě více psychologické a zabaví nás rozumná nálož docela vtipné, místy chaotické pěkně animované akce. S pandou tedy nešlápnete vedle ani napodruhé a troufnu si tvrdit, že může mít našlápnuto i do třetice.

 

Hodnocení: