20110614_spion
Usvědčený: Špión John Zhou a jeho právní zástupce Otto Schily opouštějí soudní budovu v německém Celle poté, co byl Zhou shledán vinným. (Renate Lilge-Stodieck /The Epoch Times)
CELLE, Německo, 13. června – Poprvé v historii byl čínský agent usvědčen ze špehování lidí věnujících se Falun Gongu, meditační a duchovní disciplíně, kterou se Čínská komunistická strana (ČKS) roku 1999 rozhodla zlikvidovat. Viník John Zhou dostal 8. června dvouletý podmíněný trest společně s vysokou pokutou.

55letý Zhou je lékařem čínské medicíny a byl v 90. letech jedním z prvních praktikujících Falun Gongu v Německu. S čínskými tajnými agenty začal spolupracovat před pěti lety, kdy v touze navštívit nemocného otce v pevninské Číně slíbil čínské ambasádě v Berlíně, že bude na své známé donášet.

 

Vyšetřování zabralo několik let, během nichž ho několikrát navštívila i německá kontrarozvědka s varováním, aby se špionáží přestal. Kromě podmíněného trestu musí dotyčný zaplatit i 15 tisíc euro, které budou věnovány organizaci Amnesty International zabývající se lidskými právy.

V roce 2005 se Zhou podle soudních spisů seznámil s Tang Wenjuanem, vedoucím konzulárního oddělení na čínském velvyslanectví. Časopis Der Spiegel Tanga označil jako člověka patřícího pod ministerstvo veřejné bezpečnosti, což je v podstatě čínská tajná služba.

V březnu 2006 byl Zhou v jednom berlínském hotelu představen agentům z Úřadu 610. Tento úřad je speciální organizace zřízená ČKS, která provádí a koordinuje pronásledování Falun Gongu v Číně, kde má zvláštní mimosoudní pravomoce.  V zahraničí se soustřeďuje na špionáž a obtěžování praktikujících Falun Gongu, jakož i na snižování vlivu kritiků čínského režimu pro její pronásledování duchovní praxe.

Čínský zběh Chen Yonglin dříve působil jako konzul pro politické záležitosti v australském Sydney, kde měl otázku Falun Gongu na starosti. Po svém útěku do USA v roce 2005 před sněmovnou reprezentantů dosvědčil, že „válka proti Falun Gongu je jednou z hlavních úloh čínské mise v zahraničí“.

Na své první schůzce s agenty se Zhou seznámil s vysoce postaveným člověkem v Úřadu 610 Chen Binem a pravidelně si s ním poté přes Skype volal. Dokonce pro něj nechal díky své důvěryhodnosti mezi lidmi z Falun Gongu zřídit emailový účet, kam mu chodily všechny zprávy od praktikujících z Německa. Chen si emaily vybíral ze své šanghajské kanceláře.

Zhou „pracoval“ velmi pilně. Kromě vyzrazených emailů informoval agenty o pro čínskou vládu důležitých otázkách, jako byl soudní proces disidentské televize New Tang Dynasty proti satelitní společnosti Eutelsat, který nezávislou televizi na nátlak režimu odstřihl. Také dával informace o průběhu jednání Evropského parlamentu v této věci či o případu reportérky Zhang Danghong z rádia Deutsche Welle, která byla suspendována pro své lichotivé komentáře o čínském režimu. Kromě toho vypracoval více než stostránkový report o příznivcích Falun Gongu v Německu a jejich „organizační struktuře“.

20110614_soud
Vrchní soud v Dolním Sasku, v Celle, Německo. (Renate Lilge-Stodieck / The Epoch Times)
Podle předsedy Asociace Falun Gong v Německu, Manyana Nga, vyvinul Zhou značné úsilí, aby zjistil heslo do internetového hlasového serveru, který praktikující používají ke sdělování citlivých informací. „K pronásledování Falun Gongu vyčerpali (čínská vláda) všechny metody. Z tohoto případu vidíte, že používají tisíce cest, jak Falun Gong pronásledovat,“ prohlásil Ng. 

Němečtí praktikující Falun Gongu byli případem šokováni. „Zdál se tak důvěryhodný,“ svěřila se Elke Doelzová z Hildesheimu. „Když jsem o špehování uslyšela, projel mnou elektrický šok. Tohle jasně ukazuje rozsah špiónských aktivit ČKS v zahraničí.“

 

K článku přispěla také Renate Lilge-Stodiecková.


small_United_Kingdom