20110621_ntd
Ilustrační foto. (Televize NTD)

29. června, Tchaj-wan - Výkonná ředitelka partnerské stanice Telvize NTD Asia Pacific, Ruey-Ian Chang v úterý oznámila obnovení smlouvy se společností Chungwa Telecom. Kontrakt byl podepsán v pondělí večer a zajišťuje, že tchajwanská televize bude nadále moci vysílat nezávislé zprávy do celé oblasti včetně částí pevninské Číny.

„Jménem všech zaměstnanců NTD AP bych ráda poděkovala hlavním i opozičním stranám Tchaj-wanu a za podporu z různých stran při pomoci zabezpečit službu na satelitu ST-2, který má státní ochranu," uvedla Ruey-lan Chang.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Po dvou měsících vyjednávání a široké podpory z domova i zahraničí byl tento výsledek přijat s úlevou a radostí. „Ať už je to vláda Ma Ying-jeoua nebo telekom, nedokázali tuto smlouvu vypovědět. To je podle mě dobré, podle mě je to forma podpory svobodného tisku a univerzálních hodnot," prohlásil nezávislý novinář Zan Aizong.


NTD AP je známá vysíláním zpráv, které jsou Čínskou komunistickou stranou obvykle zakázány. I s obnoveným kontraktem v ruce žádá stanice o budoucí podporu, aby se zaručilo, že její vysílání zůstane bez jakéhokoliv narušování signálu. V roce 2009 zažila televize silnou blokádu signálu čínským režimem, který tehdy oslavoval šedesát let své vlády na Čínou.

„Po obnovení tu bude stále ještě mnoho technických otázek, protože ty bývají používány k vytváření problémů. Tyto záležitosti nejsou snadno pochopitelné, ale všichni by měli pracovat společně a podporovat média jako je toto, které zastupuje hlas lidu," zmínil politický komentátor Lin Baohua.

NTD AP hrozilo ukončení kontraktu kvůli údajnému nedostatku místa na novém satelitu ST-2, ale kritici tvrdili, že za tím stojí tlak čínského režimu.

 

Související články:

Tchajwanští poslanci podporují vysílání nezávislé televize NTD AP do Číny (video)