20110712_cina_zemin

Ťiang Ce-min. (flicr.com/franz88)

Ťiang Ce-min, bývalý nejvyšší vůdce Komunistické strany Číny (KS Číny) byl údajně hospitalizován a je blízko smrti. Alespoň to tvrdí přívaly komentářů a zvěstí na mikroblozích a internetu.

Ťiang se neukázal při nedávných oslavách 90. let založení strany a internetoví uživatelé mají za to, že je to kvůli tomu, že byl ve vážném stavu hospitalizován. Nepřímo na to poukazují různé články a prohlášení, i když zatím nebylo nic potvrzeno. Lidem, kteří událost okomentovali na Sina Weibo, čínské verzi Twitteru, byly jejich komentáře smazány.

Disidentská web stránka Boxun 4. června uvedla, že do Vojenské nemocnice č. 301 v Pekingu přijela den předtím kolona aut a okolní ulice byly uzavřeny. Uvedená nemocnice se stará o přední funkcionáře strany a vysoké vojenské důstojníky. Video, které bylo potají pořízeno na místě, ukazuje kolony vozů Audi a vojáky hlídající přilehlé prostory. To podle stránek Boxun znamená, že „se blíží smrt důležité osoby".

Pozdější článek na Boxun z 5. července informoval, že jeden z jejich novinářů obdržel zprávy z Pekingu, podle kterých Ťiang dostal asi před měsícem těžký srdeční záchvat a nyní je udržován naživu pomocí dýchacích přístrojů.

Pozdější zpráva uváděla, že naznačené místo hospitalizace nebylo správné. Podle „poměrně spolehlivějšího zdroje" je bývalý předseda strany v nemocnici v Šanghaji s rakovinou jater, jeho srdce již nepracuje a jeho mozek je uměle udržován při životě.

Sílící spekulace zmínilo také mezinárodní vysílání francouzského rozhlasu, které citovalo médium Phoenix, jenž má blízko ke zdrojům uvnitř KS Číny. Rádio uvedlo, že Ťiang je „vážně nemocen". Podle francouzského rozhlasu Phoenix tuto informaci získal od „vysoce postaveného funkcionáře KS Číny". Původní zpráva už ovšem na internetu neexistuje. Pokud tam vůbec kdy byla, musela být smazána.

Podobné zvěsti kolovaly už vloni v červnu, ale později se ukázalo, že Ťiang nezemřel.

 

small_United_Kingdom

 

Související články:

Čína: Bývalý vůdce režimu opět v nemocnici

Pozdní lítost čínského prezidenta Tiang Ce-mina

Rozhovor se soudcem, který vydal zatykač na bývalého čínského prezidenta Tiang Ce-mina