20110710_peking
Žluté značky kolem Pekingu značí skládky.(Screenshot/Televize NTD)
Žluté značky kolem Pekingu na obrázku ukazují na neobvyklou zálibu umělce Wang Ťiou-lianga (Wang Jiuliang). Od roku 2008 Wang dokumentuje skládky a zavážky kolem hlavního města Číny. Doposud jich nafotografoval přes čtyři sta. Sám Wang říká, že jeho práce dokumentuje, nakolik je Peking obležený odpadem.

Video poskytla Televize NTD

Jeho dílo bylo vystaveno v Číně i v zahraničí. Poslední z děl o tomto nevzhledném fenoménu, ze kterého se může i zvedat žaludek je dokumentární film.

Stádo ovcí, které se krmí odpadky. Chudí rolníci žijící pod tíhou smetí. To jsou jen některé ze snímků krajiny kolem Pekingu, které Wang hledáčkem své kamery zachytil.

Většina skládek, se kterými se Wang setkal, jsou ilegální. Mnohé z nich jsou pozůstatky po těžbě minerálů. Prázdný pozemek je pronajat a přeměněn na lukrativní areál pro sběr odpadu.

Mimo fotografií zachytil Wang své putování i na video. V dubnu vydal vlastní dokument s názvem „Peking v obklíčení odpadků".

Jeho snaha na problém upozornit přilákala pozornost čínských internetových uživatelů. Tento komentář na fóru Tchien-ja zaznamenal více než 130 tisíc návštěv. Další lidé zde zveřejnili své vlastní snímky s odpadky v různých částech země.

Zpracování komunálního odpadu nedrží krok s rozvojem čínské ekonomiky. Místní média informovala, že regulační opatření se zaměřují místo na zavedení efektivní recyklace na spalování odpadu a skládky.