Captain America - první Avenger na plátnech kin. (© 2011 - Paramount Pictures)Captain America - první Avenger na plátnech kin. (© 2011 - Paramount Pictures)

Žánr: Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

Režie: Joe Johnston
Hudba: Alan Silvestri

Hrají: Chris Evans, Samuel L. Jackson, Hugo Weaving, Tommy Lee Jones, Stanley a další

„Vrátíme se zpět do boje proti Třetí říši v komiksovém příběhu společnosti Marvel z roku 1941"

Každý komiksový hrdina, který v Americe vznikal, měl na počátku na pozadí své osoby reprezentovat nějakou společenskou událost, mocnost nebo jev, který díky tvůrcům komiksu přerostl v představu superhrdiny se zvláštními schopnostmi.

Používání metafor a postav superhrdinů přehledně a srozumitelně ilustroval například snímek Watchmen (Strážci), kde se objevují postavy, jako Dr. Manhattan, Komediant nebo Ozymandias. Všichni vědí, že když někdo zabije Komedianta, přestává veškerá legrace.

 

A tak se v dílnách Marvel Comics' v roce 1941 zrodil v hlavách Joe Simonse a Jacka Kirbyho příběh neohroženého Kapitána Ameriky. (superherouniverse.com)
A tak se v dílnách Marvel Comics' v roce 1941 zrodil v hlavách Joe Simonse a Jacka Kirbyho příběh neohroženého Kapitána Ameriky. (superherouniverse.com)

A tak se v dílnách Marvel Comics' v roce 1941 zrodil v hlavách Joe Simonse a Jacka Kirbyho příběh neohroženého Kapitána Ameriky, označovaného jako First Avenger (první mstitel). 

Celý svět následně sledoval osudy modrookého blonďáka Stevea Rogerse, který se v rámci tajné armádní operace "Znovuzrození" přerodí v nezastavitelného supervojáka Kapitána Ameriku a začne bojovat proti Hitlerovu nacistickému Německu.

Komiksového příběhu se chopil režisér Joe Johnston (Jurský park 3, Vlkodlak) a hlavní roli ztvárnil Chris Evans, proti němuž se postaví Hugo Weaving jako záporák Red Skull. Nový snímek je již pátou hranou adaptací komiksu Captain America.

 

 

 


Komiksová zápletka

Na kopii z dotisku komiksu Captain Amerika z 1 z března 1941 vidíme
Na kopii z dotisku komiksu Captain Amerika z 1 z března 1941 vidíme "fyzickou transformaci" hlavní postavy Stevea Rogerse. Autoři - Joe Simon a Jack Kirby. (superherouniverse.com)

Rogers dostává injekci vzorce supervojáka a je následně vystaven řízenému výbuchu "Vita-paprsků", které aktivují a stabilizují chemické látky v jeho systému.

Proces je fyzicky náročný, ale téměř okamžitě úspěšně změní jeho fyziologii z relativně slabé formy k maximální lidské výkonnosti. Výrazně vyvine jeho svaly a reflexy.

Doktor Erskine, který vede armádní experiment, prohlašuje, že Rogers je prvním novým druhem člověka, "téměř dokonalý člověk". Vzorec neposkytuje pacientovi zvláštní schopnosti, pouze otevře jeho plný potenciál. Testy provedené před procesem aplikace ukazují, jak moc skryté síly pacient má a stojí-li za to vzorec použít.

V tu chvíli se odhalí nacistický špion, který usmrtí doktora Erskina, čímž znemožní, aby byli vědci schopni vytvořit dalšího suervojáka. Při pomstě za doktora Erskina Rogers špiona usmrtí a přísahá boj proti nepřátelům Ameriky.

Vláda Spojených států postaví Rogerse jako speciálního agenta proti šéfovi nacistických teroristických operací Red Skullovi (Červená lebka). Rogers si na základě vlastních nápadů navrhne neprůstřelný štít a vybere svoje kódové jméno Kapitán Amerika.

 

Zajímavosti

Proces téměř okamžitě úspěšně změní jeho fyziologii. (© 2011 - Paramount Pictures)Proces téměř okamžitě úspěšně změní jeho fyziologii. (© 2011 - Paramount Pictures)

 V komiksových příbězích se Rogers setkal s prezidentem Franklinem Rooseveltem, který mu předal nový štít vyrobený z kombinace oceli a vibrania. Nová slitina je nezničitelná a zároveň dostatečně lehká, navíc může být vytvarovaná tak, aby se k němu po odhození vrátla. Zbraň je tak efektivní, že Kapitán Amerika přestává používat pistoli.

Říká se že Chris Evans roli napřed třikrát odmítl, ale režisér Joe Johnston a producenti to nevzdávali a nakonec ho přesvědčili na osobním setkání.

Snímek Captain America se stal srdeční záležitostí režiséra Louise Leterriera, který byl koncepty filmu tak unesen, že nabídl Marvel Studios své služby. Marvel ho však odmítl, a tak si postavu Captaina Ameriky dal alespoň do svého projektu The Incredible Hulk v nakonec vystřižené scéně odehrávající se kdesi v Arktidě.

Premiéra 4. srpna 2011, délka * ČSFD * IMDB * WEB *