U soudu byl na žádost předsedy obvodního soudu pro Prahu 10 Mgr. Michala Výtiska zvýšen počet členů justiční stráže a kontrolována zavazadla veřejnosti a novinářů vstupujících do soudní místnosti. Podle vyjádření Mgr. Výtiska tak bylo učiněno kvůli předpokládaným problémům, jenž by mohla způsobit veřejnost přítomná při soudním jednání. Kontrola zavazadel byla přikázána kvůli výzvě na webových stránkách publicisty Jana Šinágla, aby si účastníci soudu vzali s sebou shnilá rajčata, kterými by měli případně soudce JUDr. Ondřej Lázna zasypat. (Milan Kajínek/ Velká Epocha)
U soudu byl na žádost předsedy obvodního soudu pro Prahu 10 Mgr. Michala Výtiska zvýšen počet členů justiční stráže a kontrolována zavazadla veřejnosti a novinářů vstupujících do soudní místnosti. Podle vyjádření Mgr. Výtiska tak bylo učiněno kvůli předpokládaným problémům, jež by mohla způsobit veřejnost přítomná při soudním jednání. Kontrola zavazadel byla přikázána kvůli výzvě na webových stránkách publicisty Jana Šinágla, aby si účastníci soudu vzali s sebou shnilá rajčata, kterými by měli případně soudce JUDr. Ondřej Lázna zasypat. (Milan Kajínek/ Velká Epocha)

18. 7. 2011 - v Justičním areálu Na Míčánkách se konalo další slyšení s aktivistou za práva otců Ing. Jiřím Fialou, který se deset let soudí o možnost podílet se na výchově svých dětí.

Pan Filala uspěl se svojí stížností na postup české justice u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku [ESLP]. Po osmi letech snahy u české justice se dočkal kladného vyjádření ESLP. Následně se s rozhodnutím ESLP obrátil na české soudy. Ani poté po třech letech jeho případ nepokročil, navíc Fiala dokladoval, že někteří soudci nechtějí výrok ESLP zohlednit a nedbají mezinárodních úmluv, které určují nadřazenost ESLP nad českou justicí.

Fiala po několikaletém apelování na některé členy české justice ztratil naději na přezkoumání svého případu s ohledem na výrok ESLP, který musí být podle mezinárodních úmluv v rámci EU českou justicí respektován.

Kvůli svým zkušenostem s částí soudního systému v ČR, které nabyl po dobu řešení svého případu opatrovnictví a styku se svými dětmi, dospěl k dojmu nefunkčnosti a nespravedlnosti části české justice, s níž se dostal do styku. Jak vyplývá z jeho výroků na stránkách sdružení K 213 (jehož je předsedou) a jeho činnosti proti některým představitelům české justice.

Výše zmíněné události, které začaly rozvodem s jeho ženou, vyústily v řadu dalších konfliktů mezi českou justicí a Ing. Fialou, které se v průběhu času značně vyhrotily.

 

Zleva - předseda obvodního soudu pro Prahu 10 Mgr. Michal Výtisk v rozhovoru s publicistou Janem Šináglem.
Zleva - předseda obvodního soudu pro Prahu 10 Mgr. Michal Výtisk v rozhovoru s publicistou Janem Šináglem - 18.7.2011 v Justičním areálu Na Míčánkách. Jan Šinágl vysvětlil že jeho výzva k „rajčatové kanonádě" byla myšlena humorně. Mgr. Výtisk poskytl Šináglovi interview. (Milan Kajínek/ Velká Epocha)

Při dnešním soudním jednání s panem Fialou soudce JUDr. Ondřej Lázna odmítl Fialovo vysvětlení, že k řadě událostí, které následovaly a vedly k jeho vazbě a dnešnímu vězení, nemuselo dojít, kdyby česká justice respektovala mezinárodní platné úmluvy a řídila se nařízením Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Fiala při svém boji proti české justici několikrát s členy sdružení K 213 organizoval blokády státních zastupitelství nebo například soudní síně a publikoval řadu článků na webových stránkách K 213, které někdy obsahovaly nevybíravý žargon namířený na inteligenci a kompetenci některých členů justice a státního zastupitelství.

Jak se atmosféra vzájemných konfliktů soudců a Ing. Fialy, potažmo členů K 213, vyostřovala, došlo i k několika fyzickým potyčkám Fialy s justiční stráží. Fiala končil opakovaně ve vazbě za urážky soudců a blokády úřadů (které byly následně nejvyšším soudem označené jako legální a Fiala byl zproštěn obvinění).

Pokračování článku...

 

Související články:

Justice: Zásahová jednotka u soudu s Jiřím Fialou v Kladně. Proč?

Justice: Inženýr Jiří Fiala vede dlouhodobý boj proti české justici

Justice: Rozhovor s Jiřím Fialou - proč začal bojovat s českou justicí


Obvodní soud pro Prahu 10 - Míčánky, 11. února 2010. Jiří Fiala v potyčce s justiční stráží. (screenshot/YouTube)Obvodní soud pro Prahu 10 - Míčánky, 11. února 2010. Jiří Fiala v potyčce s justiční stráží. (screenshot/ YouTube)

Ve vazbě také pan Fiala skončil za potyčky s justiční stráží. První při incidentu, kdy odebral při slyšení, nyní již odvolanému soudci Jankovi, ze stolu spis rozhodnutí ESLP, a poté, co mu justiční stráž znemožnila odchod ze soudní síně, vyskočil se spisem z okna. Na dvoře soudního areálu došlo k fyzickému zadržení pana Fialy, při němž jeden z členů justiční stráže utrpěl zranění kousnutím, když jej při použití hmatu - takzvané „kravatě" - Fiala kousl do ruky. Strážný také utrpěl zlomeninu na prstu ruky, kterou ten den neoznámil a jejíž původ nelze jasně přisoudit panu Fialovi, jak vyplynulo z dnešního veřejného soudního slyšení. Jeho zranění mohlo vzniknout mnoha způsoby. Fiala u soudu uváděl, že podobná zranění mají boxeři, mohlo tedy dokonce jít o zlomení kosti při úderu do předmětu, nebo tvrdé části těla.

Druhý fyzický konflikt s justiční stráží se omezil na strkanici na chodbě soudního areálu v pražských Míčánkách, kterou ale podle videozáznamu pravděpodobně vyvolala justiční stráž kvůli nepřesnému provedení postupů v nepřehledné situaci, kdy jako první neoprávněně strčila do pana Fialy a on zase strčil do ní. Načež se 4-5 členů justiční stráže pokusilo Fialu natlačit k zemi a po neúspěšném pokusu, kdy mu roztrhli kabát, poničili kufřík a poranili ruku, se Fiala dál do konfliktu fyzicky ani verbálně nezapojil. (viz. videozáznam z události.) Nicméně byl následně obviněn z napadení stráže.

 

Střet s justiční stráží - (Fiala má hnědý kabát)

Obvodní soud pro Prahu 10 - Míčánky, 11. února 2010

 

Podpůrci Jiřího Fialy hovoří o tom, že je Fiala člověk, kterého dohnala justice k boji proti ní svou špatnou činností. Někteří hovoří o tom, že v průběhu let Ing. Fiala ztratil důvěru v justici a pokouší se o odhalení jejího stavu veřejnosti, i když někdy poměrně svérázným způsobem.

Výsledkem konfliktu Fiala vs. české soudy je rozsáhlý případ, který se neustále komplikuje. Fiala je opakovaně žalován, osvobozován a opět žalován, přičemž odmítá postupy české justice a v boji proti ní pokračuje a strhává s sebou další nespokojené občany, kteří se připojují ke sdružení K 213 nebo jej finančně nebo pouze morálně podporují.

Postoj různých částí české justice je k případu Fialy různý a podle publicisty Jana Šinágla naznačuje, že existují v české justici dva tábory.

Podle názoru publicisty Miroslava Chluma odhalil případ Jiřího Fialy mezery v činnosti některých soudců a nesprávné chování a činnost některých soudců a úřadů. Chování pana Fialy je podle Chluma konfliktní, ale pokud by nebylo, nikdy by k případu nepřitáhl pozornost.

Fiala před tím, než se pustil do boje s justicí, podnikal v mezinárodním obchodu a podle názorů publicisty Aleše Hodiny v průběhu celého styku s justicí „nikoho fyzicky nenapadal (ani při pokojné blokádě), není to násilník, vrah, zloděj ani žádný primitiv. Jedná se naopak o člověka inteligentního a sečtělého, který dokáže přesně analyzovat problém a popsat jeho příčiny," píše Hodina, avšak uvádí také: „Jiří Fiala je bezesporu nepohodlnou osobou, protože poukazuje na zlořády v naší justici a úřednickém aparátu. Pravda, často nejde pro ostré slovo daleko a stihnul už pourážet řadu lidí včetně autora tohoto článku. Přiznejme si ale, že v případě některých soudkyň a úřednic sociálních odborů, které svým zaujatým rozhodováním beztrestně ničí životy rodičů a jejich dětí, není jednoduché toto jejich jednání komentovat a zůstat při tom slušný."

Publicista Petr Cihlář píše: „Ing. Jiří Fiala je počtvrté ve vazbě. Zločinec, recidivista, mohli byste říct. Jenže pozor, věc se má trochu jinak. Všechny předchozí vazby pana Fialy byly totiž zrušeny a označeny za nezákonné! Pan Fiala dostal odškodné. Jak je možné, že v případě pana Fialy stát tak často chybuje? " Cihlář také uvádí, že Fiala často upozorňoval na vysoké procento předlistopadových komunistů v justici (viz. Také tisková konference na téma Struktury StB v současné justici a jejich vliv na rozhodování soudů) „Zjistíme překvapivě, že ačkoliv je mezi státními zástupci a soudci podle nedávno zveřejněného seznamu asi 20% bývalých komunistů, podílejí se bývalí komunisté na případech pana Fialy téměř výhradně. Také proto se o panu Fialovi mluví jako o politickém vězni."

Fiala je i po dnešním odročeném procesu stále ve vězení, po vazbě za blokádu státního úřadu (která byla již vyšším soudem v jiném téměř identickém případě prohlášena za zákonnou, tedy netrestnou činnost) mu byla vazba prodloužena za porušení podmínky, kterou vydal soudce Lázna v jiném případě s panem Fialou již před tím. Nyní je souzen za potyčku s justiční stráží a strkanici se stráží na chodbě soudu.

Případ byl odročen na 31. srpna 2011 a pokračovat se tedy bude ve 13:00 opět v Justičním areálu Na Míčánkách v místnosti č. 310.

Související články:

Justice: retrospektiva případu Jiří Fiala a činnosti sdružení K 213

Další články o případu Jiří Fiala