Obhájce - jak přežije morálka v síti intrik. (bioscop.cz)
Obhájce - jak přežije morálka v síti intrik? (bioscop.cz)

Žánr: Drama

Námět: Michael Connelly
Scénář: John Romano
Režie: Brad Furman

Hudba: Cliff Martinez

Hrají: Matthew McConaughey, Marisa Tomei, Ryan Phillippe, Josh Lucas a dalšíPřímočarý a jasný případ s tučnou odměnou, se náhle mění v nebezpečnou hru v síti manipulace"

 

Režisér Brad Furman se pustil do natáčení snímku Obhájce podle scénáře Johna Romana. Příběh se zakládá na románu The Lincoln Lawyer spisovatele Michaela Connellyho.

Do hlavní role byl vybrán Matthew McConaughey, který se specializuje spíše na komediální role a Obhájce pro něj tak možná bude zajímavou změnou. Samozřejmě jej trochu podezírám, že svoji postavu pod vedením režiséra Furmana jistě vtipně okoření.

Příběh sleduje osudy právníka, který svojí kariéru vybudoval na obhajobě různých kriminálních živlů a postaví ho do nesnadné situace, v níž bude muset zpytovat svoje svědomí a právnickou etiku.

 

Zápletka

Michael Haller zvaný též Mick (Matthew McConaughey) se pohybuje z města do města ve svém sedanu Lincoln Continental, aby obhajoval v různých soudních případech škálu rozličných drobných kriminálníků.

Jeho jediným domovem se stane jeho vůz, z jehož zadního sedadla řídí svojí živnost – proto také získal přezdívku Právník z Lincolnu.

Když se rozhodne hájit „frikulína“[1] Louise Rouleta z Beverly Hills (Ryan Phillippe), jenž je obviněn ze znásilnění a vraždy, začne se jeho život komplikovat. Co se z počátku jevilo jako přímočarý a jasný případ s tučnou odměnou, se náhle mění v nebezpečnou hru v síti manipulace a Hellerovu morální krizi.

 

 

Zajímavosti

Spisovatel románů Michael Connelly se jednou dal do hovoru s fandou baseballového týmu Dodgers v Los Angeles, který byl shodou okolností právník. „Zeptal jsem se ho, kde má kancelář,“ popisuje Connelly. „Řekl mi ‘vlastně pracuji ze svého auta‘. Po našem rozhovoru jsem měl silný pocit, že na základě našeho setkání mám celou knihu a hluboký charakter hlavní postavy.“

Premiéra 11. srpna 2011, délka 118 min * ČSFD *IMDB *

 

 


[1] frikulín – je slangově vyjádřené spojení dvou anglických slov „free“ a „cool“ – naznačující styl mládeže, která se prezentuje postojem svobody a držením kroku s „módní vlnou“.