Zrození planety opic - remake kultovního snímku opět evokuje řadu asociací. (bontonfilm.cz)
Zrození planety opic - remake kultovního snímku opět evokuje řadu asociací. (bontonfilm.cz)

Žánr: Akční, sci-fi

Scénář: Rick Jaffa, Amanda Silver
Režie: Rupert Wyatt
Hudba: Patrick Doyle

Hrají: James Franco, Freida Pinto, Andy Serkis, Tom Felton, Brian Cox

 

„Za pokusy na zvířatech si nyní opice vyberou svoji daň"

Společnost Weta Digital, která diváky po celém světě oslovila animacemi ve snímku Avatar, nyní přichází s remakem kultovního snímku Planeta opic - nyní pod názvem Zrození planety opic.

Remake má být unikátní především v tom, že je z větší části líčen z pohledu opic, a také tím, že v něm nehrají herci v maskách, ale digitálně vypracovaní primáti.

Původní snímek, v němž ztvárnil hlavní roli Charlton Heston, se stal jak metaforou úpadku lidské civilizace, tak jejího zániku a opětovného rozvoje, který se objevil také ve snímku Stroj času režiséra Simona Wellse. Oba snímky naznačují, že pozemské civilizace se neustále pohybují v koloběhu vzniku a tragického zániku jedna za druhou. Postupně se vyvíjejí a upadají a opět začínají znovu.

Snímek dostal také další rozměr, kterého se ujali ochránci zvířat, protože linie příběhu obrátila roli člověka a opice, čímž se z lidí stala lovená zvěř a podřadný život, s nímž bylo zacházeno tak, jak někdy lidé zacházejí se zvířaty.

Neopomenutelná je také jeho fantaskní složka a řada jinotajů, které snímek vyvolává.

 

Zápletka

Už teď se situace jeví hrozivě... (bontonfilm.cz)
Už teď se situace jeví hrozivě... (bontonfilm.cz)

Mladý vědec Will Rodman (James Franco) vyvíjí lék proti Alzheimerově nemoci, kterou trpí i jeho otec (John Lithgow). Slibný výzkum se ovšem zadrhává kvůli nežádoucím vedlejším účinkům, které vykazují pokusní živočichové po aplikaci léčebné látky.

Zklamaný vědec opouští výzkum, odchází pečovat o otce a z výzkumné laboratoře si tajně odnáší šimpanzí mládě, jehož rodiče zemřeli při Willových pokusech. U šimpanze Caesara se postupně začne projevovat vysoká inteligence a Will zjišťuje, že za to zřejmě může působení jeho léku.

Začne mu ho tajně podávat, čímž nechtěně otevře bránu k lidské zkáze. Čím dál inteligentnější zvíře si pozvolně uvědomuje svoji skutečnou situaci a situaci zvířat na zemi. Po čase se inteligentní šimpanz ocitne v přírodní rezervaci, kde začne v čele ostatních opic připravovat vzpouru proti těm, kdo zabili jeho rodiče a jeho zavřeli do pokusné laboratoře. Tedy proti lidem... Za pokusy na zvířatech si nyní opice vyberou svoji daň.

 

 

Zajímavosti

Takhle by se asi tvářil každý, kdo by si náhle uvědomil, co s ním vlastně lidé v laboratoři provádějí. (bontonfilm.cz)
Takhle by se asi tvářil každý, kdo by si náhle uvědomil, co s ním vlastně lidé v laboratoři provádějí. (bontonfilm.cz)

„U Zrození planety opic jsme měli náročnější úkol," říká vedoucí zvláštních efektů Joe Letteri z Weta Digital. „Museli jsme vytvořit dokonale věrný obraz současného San Francisca a do něj vyslat co nejreálněji vypadající opice. Vše muselo být dokonalé, každou odchylku by nám diváci vytkli," říká Letteri.

Pro ztvárnění digitálního opa povolali filmaři Andyho Serkise, herce, který proslavil trikovou technologii zvanou „motion capture". Serkise ztvárnil postavu Gluma v Pánovi prstenů nebo King Konga, nyní dostal za úkol se převtělit do šimpanze, a to od fáze „hloupé opice" až po mimořádně inteligentního tvora, který způsobí zánik lidské civilizace.

Závěrem

Nový remake kultovního snímku opět evokuje řadu asociací a opět rozvíjí myšlenku odplaty lidstva za jeho skutky. Tentokrát směrem k jeho pokusům na zvířatech.

Jaké další vzkazy nám se snímkem posílají scénáristé Rick Jaffa a Amanda Silverová a režisér Andrew Lesnie si budeme muset počkat až na českou premiéru. Doufejme, že snímek bude, podobně jako jeho předchůdci, více než pouhým akčním dramatem s povedenými digitálními animacemi.

Premiéra 11. srpna 2011, délka 105 minut * ČSFD * IMDB * WEB *