20110802_blackberry
Výrobce BlackBerry, Reserch In Motion (RIM), oznámil propouštění dvou tisíc  zaměstnanců. (Flickr.com/arrayexception)

Kanadský výrobce telefonů BlackBerry, společnost Research in Motion Ltd (RIM), oznámil, že přistupuje k prvnímu významnějšímu propouštění svých zaměstnanců za poslední desetiletí.

Společnost uvádí počet 2 000 pracovníků, což je přibližně 10 procent z jejích celkových mezinárodních pracovních sil. Agresivní konkurenční prostředí, které se vytvořilo spolu s prudkým zvýšením růstu popularity telefonů Apple iPhone a Google android, připravilo společnosti se sídlem v Ontariu zdrcující porážku. Poslední snahy výrobců BlackBerry o vytvoření rovnocenné nabídky k telefonům značky Apple iPhon a Google android skončily snižováním stavů.

Podle agentury Bloomberg, společnost RIM v červnu odhadovala, že se prodeje toto čtvrtletí poprvé po devíti letech růstu sníží. Podíl firmy na trhu ve Spojených státech a ve zbytku světa zůstal pozadu za jejími konkurenty. Od srpna roku 2010 neuvedla společnost RIM žádný významnější nový model telefonu BlackBerry, v důsledku čehož analytici a komentátoři obvinili bývalého vedoucího oddělení „chytrých telefonů“ z inovační letargie.

Agentura Reuters uvedla: "Model telefonu BlackBerry Storm, který se pokusil o dosažení čelní pozice v oblasti dotykových telefonů a jenž se setkal s velkým úspěchem v roce 2008, se nikdy nestal pevným konkurentem telefonu iPhone společnosti Apple. Loňský model BlackBerry Torch byl více evolucí než revolucí."

Nicméně, RIMu se podařilo toto jaro uvést nový tablet, nazvaný BlackBerry PlayBook. Zatímco musí PlayBook významnější vítězství mezi vývojáři aplikací a spotřebiteli teprve vybojovat, svoje vítězství v oblasti státních zakázek má již nyní jisté. Jako doposud jediný tablet vyhrál tendr americké federální vlády pro použití vládními agenturami.

Snížení počtu pracovních míst se shoduje s firemní restrukturalizací jejího nepřímého managementu a odchodu hlavního výkonného ředitele Dona Morrisona do důchodu. Morrison pracoval pro společnost RIM více než deset let a od června 2011 pobývá na zdravotní dovolené.

Aktuálně společnost operuje se dvěma hlavními řediteli a dvěma operačními řediteli. RIM potvrdila, že Thorstien Heins a Jim Rowan se budou spolupodílet na funkci operačního ředitele. Heins bude dohlížet na produktovou řadu, prodej a řízení firemního hardwaru a softwaru. Rowan bude vést společnost ve výrobní oblasti, globálním zásobování, oddělení oprav, organizačním rozvoji a managementu příslušenství.

Páteř společnosti RIM, Severoamerická IT, uvedla, že snížení počtu pracovních míst je "rozumný a potřebný krok pro dlouhodobý úspěch společnosti," a že společnost chce pracovat na "eliminování přebytků a přerozdělení zdrojů pro zaměření se na ty oblasti, které nabízejí nejvyšší možnosti růstu a jsou v souladu se strategickými cíli RIMu".

Společnost RIM na svém Tweeteru minulý týden oznámila nadcházející vydání nového telefonu s operačním systémem BlackBerry OS7, čímž částečně odpoutala pozornost od nepříjemného oznámení očekávaného snížení počtu pracovních míst.

OS7 je nový operační systém BlackBerry, který měl být podle předpokladů vydán na začátku letošního léta v několika zařízeních, ale jeho start je prozatím odložen do podzimu 2011.

RIM nejsou sami, kdo nedokázal udržet krok s iPhonem, který boduje na trhu chytrých telefonů. Podobný boj s nabídkou vlastních „chytrých telefonů“ svádí také společnost NOKIA, největší světový výrobce telefonů.

small_United_Kingdom