snih
Ilustrační foto (Dave Croker)

Tento příběh se udál ve státě Čchi v období Jara a Podzimu před přibližně 2 500 tisíci lety. Byla mrazivá zima a sníh padal z nebe již tři dny a tři noci.

Vévoda Ťing ze státu Čchi, oděn v liščím kožichu, se kochal pozorováním sněhu z pohodlí svého sídla. Okouzlen nádhernou scenérií za okny doufal, že bude sněžit ještě několik dní. Do komnaty vstoupil jeho rádce Jen Jing. Podíval se na vévodu a pak na padající vločky. Jeho pán se podivil: „Sněží už tři dny a tři noci, a přesto vůbec není zima. Připadá mi to, jakoby bylo jaro!"

Rádce se zahleděl na vévodu pohodlně zabaleného do kožichu a schválně se jej otázal: „Jste si jistý, že není zima?" Ťing souhlasně přikývl.

Jen Jing viděl, že šlechtic nepochopil, proč se na to ptá a tak mu přímo řekl: „Toto jsem slyšel o moudrých králích ze starých dob: když se nasytili, pomysleli na ty, co hladoví; když byli teple oblečeni, mysleli na ty, co je jim zima; když jim bylo dobře, mysleli na ty, co trpí. Jak to, že vy na druhé nemyslíte?" Vévoda v zahanbení ztichl, protože věděl, že má jeho rádce pravdu.

Být laskavý k druhým a myslet na blaho druhých - to jsou ctnosti, které se v tradiční čínské kultuře vždy předávaly.

small_United_Kingdom

Další příběhy:

Kořeny čínské kultury – cesta skrze nebe a peklo

 

Nejkrásnější příběhy staré Číny: Jak Zhao dodržel slovo

 

Nejkrásnější příběhy staré Číny: Jak Zeng Bu učinil dobrý skutek