20110817_apple
V Číně se šíří falešné obchody Apple. (Televize NTD)

Ve městě Kchun-ming, hlavním městě provincie Jün-nan bylo objeveno dalších 22 falešných obchodů Apple. Podle zprávy agentury Reuters není zatím jasné, zda obchody prodávaly padělky produktů Apple či výrobky Applu ilegálně propašované do země.Zprávu o dvou falešných obchodech Apple v Kchun-mingu přinesla NTD již minulý měsíc.

Na videu je jedna z Appleovských kvazipoboček. Má zcela autentické logo společnosti, dřevěné stoly, plakáty společnosti i usmívající se zaměstnance v korporátním oblečení Applu.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Podle jednoho ze zákazníků na tom, že je obchod falešný, příliš nezáleží: „Pokud jsou produkty pravé, komu záleží na tom, jestli je pravý i samotný obchod? To jediné na čem záleží, je jestli jsou originální ty výrobky," uvedl Chu Ťün-kchaj, obyvatel Kchun-mingu.

Apple v Číně spolupracuje s asi 1000 prodejci, kteří prodávají jeho zboží, používat značku Apple obchodu však nesmějí. Řada prodejců pak nakupuje výrobky společnosti v zahraničí a do země je pašuje. Protože se tak vyhnou proclení, prodávají tyto produkty za nižší cenu, než jaká je obvyklá v autorizovaném obchodě.

Podle vedoucího společnosti pro Výzkumu čínského trhu Jamese Roye může tato praxe značku poškodit: „Značku to může poškodit především tehdy,nejsou-li zákazníci schopni rozeznat mezi originálem a padělkem. Mohou pak mít negativní zkušenost, která poškodí značku."

Apple se zatím ke kauze falešných obchodů nechce vyjadřovat, zákazníci si však mohou podle mluvčího společnosti ověřit pravost konkrétního obchodu na internetu.

 

Související články:

ČÍNA: Falešné léky proti rakovině ovlivňují farmaceutické firmy

Čína: Přísady ohrožují bezpečnost potravin

Čína má nejnovější potravinový skandál - vybuchující melouny (video)