Daleko na východě si spokojeně žil farmář Al-Hafid. Jednou se mu dostal do uší příběh buddhistického mnicha o nádherných diamantech. Rozhodl se tedy, že se je vypraví hledat. Prodal farmu a vydal se na cestu. Prošel celý Blízký východ a středomoří, ale nic nenašel. Sklíčený a bez peněz se vrhnul do vln Atlantiku z Gibraltarské skály. Farmu koupil nový farmář, který jednou v blátě u studny zakopl o jakýsi kámen. Rychle zjistil, že je to diamant, a postupně jich tam objevil doslova celé pole. A právě tak vzniklo největší ložisko diamantů Kohinoor v Golconda (Indie). Jak se říká, pod lampou bývá největší tma.
Jak se rodí diamant?
Naše Země, na níž se vyvinula dnešní lidská civilizace, skrývá ve svých hlubinách nejrozmanitější poklady světa. Vzácný a krásou nehynoucí diamant je toho hmatatelným důkazem. K jeho vzniku je zapotřebí obrovský tlak a vysoká teplota v hloubce 100 km pod povrchem země. Na povrch se může dostat např. při výbuchu sopky spolu s roztavenou lávou. Ročně se ve světě vytěží asi 26 tun diamantů.
Ve starověku lidé věřili, že diamant je ochránce proti otravám jedem a dokáže je vyléčit. Majitele tohoto skvostu dělá bohatými. Kdo ho prý nosí, nebojí se nepřátel a ani mylného bojování. Podle astrologie prý diamant přináší hojnost a štěstí hvězdným znamením Váhy, Rak a Beran.
Původ názvu diamant pochází z arabského slova al-mas (nejtvrdší), resp. z řeckého adamas (nezničitelný, nepřemožitelný). Diamant byl milovaným kamenem panovníků, byl symbolem moci a bohatství a měli za to, že je také ochraňuje. Nicméně, mnozí vladaři, kteří chtěli vlastnit např. jeden z nejvzácnějších diamantů - Kohinoor, zaplatili za tuto touhu svým životem. Říká se, že z dvaceti vládců Hindustanu, kteří vlastnili tento diamant, bylo osmnáct zabito. Kohinoor váží 191 karátů a patří mezi nejčistší nalezené diamanty na světě.
Jaký je největší diamant světa?
Jednou se hlídač diamantových polí v Jižní Africe vybral na procházku po nalezišti. Téměř se mu zastavil dech, když se z jedné stěny cosi zablesklo. Přišel blíže a nožem ze zdi vybral diamant, který měl 3106 karátů. Dostal název na počest majitele, "Cullinan" a stal se největším nalezeným diamantem světa. Jeho dalším majitelem byl anglický král Eduard VII. Později z něj vyrobili devět krásných diamantů, z nichž dva největší vlastní anglická královská rodina.
Tvrdý jako diamant...
Diamant je průhledný krystal uhlíku. Na Mohsově stupnici tvrdosti mu patří prvenství s číslem 10, což ho řadí mezi nejtvrdší přírodní materiály. Je ho možné poškrábat pouze jiným diamantem. V mnoha zemích se používá do zásnubních prstenů a svatebních obrouček díky dlouhotrvajícímu lesklému povrchu i při každodenním nošení. To ho právem řadí mezi krále materiálů ve šperkařství.
Kvalita diamantů v tomto oboru se určuje podle čtyř důležitých vlastností, karátů (1 karát = 200 mg), čirosti, barvy a výbrusu. Diamant musí mít jas a jiskru. Techniky broušení diamantů byly vyvíjeny po staletí; dosažení nejdokonalejšího výbrusu je vědou i uměním. Cílem je, aby se co nejvíce projevily barevné záblesky světla, tzv. oheň.
Legenda na závěr
Kromě lidí prý i samotní bohové měli úctu k drahokamu a dali mu zázračnou moc a sílu. Ilustruje to i jedna indická legenda o Čase: K jednomu gigantickému diamantu přiletí jednou za tisíciletí velký pták, který ho pootočí klepnutím svého zobáku. Když se tento král drahokamů celkem otočí kolem své osy, přejde na zemi jedno období Času ....
Čtěte také:
Růžový diamant – o třídu lepší drahokam