Ilustrační foto, 1,41-karátový rubín z klenotnictví Sartor Hamann, Lincoln, USA. (wikimedia)
Ilustrační foto, 1,41-karátový rubín z klenotnictví Sartor Hamann, Lincoln, USA. (wikimedia)

"Z jarní rosy rubín spadl do srdce ženy milované ..." - mistři pera dokáží ve svých dílech popsat krásu a lásku tím nejrozmanitějším způsobem. Hledají různá přirovnání v pozemské čisté přírodě, aby nám odhalili její dokonalost a mystičnost.

Díky své červené barvě patří rubín mezi nejvzácnější drahokamy světa. Název pochází z latinského Rubeus - červený. Byl označován jako kámen holubičí krve. Může mít i různé barevné odstíny, od růžové přes purpurovou až po hnědočervenou. Tuto barevnou variaci způsobují příměsi chrómu a železa. Patří mezi korund podobně jako jeho bratr safír. Řadí se tedy tvrdostí na deváté místo hned za diamantem podle Mohsovy stupnice tvrdosti.

 

Rubín v legendách

Lidé v dávných dobách měli silnou víru pro věci nadpozemské. Věřili, že drahokamy spadly vysoce z nebes a jsou darem Bohů. Proto k nim a také k jejich nositelům je třeba mít patřičnou úctu. Nošení královské koruny z drahých kamenů a rubínů příslušelo pouze králům, kteří byli nejvyššími spojenci s duchovním světem. Proto se jim i v minulosti říkalo osvícený král, který vládne spravedlivě z vůle Boží.

Z minulosti se traduje, že rubín dokáže ochránit lidi před neštěstím a odhání noční můry. Asijští bojovníci zase věřili, že nošení rubínu jim zajistí nezranitelnost v boji. Ve 14. století byl symbolem ochrany majetku a majiteli zajišťoval dobré postavení ve společnosti. Na východě se věřilo, že šperky rubínů dokáží odehnat smutek a přitáhnou radost do života.

Podle litoterapie rubín umožňuje léčit různé blokády na srdci a rozproudí zablokované emoce ve vztazích. Obsah chrómu pomáhá při obnovení rovnováhy cukru v krvi (cukrovce) a pozitivně ovlivňuje chronickou únavu těla. U žen napomáhá při regulaci menstruačního cyklu. Vládcem rubínu je planeta Mars a podle hvězdného zvěrokruhu přináší stabilitu a prosperitu znamením Lva, Raka, Střelce a Štíra. Sběrači, kteří v minulosti hledali drahé kameny, neměli kromě hole, lopaty, koše a ostrého zraku žádnou jinou výstroj. Metody třídění říčních sedimentů s proutěnými koši se používají v oblasti Mogok v Barmě dosud. Našly se zde nejkvalitnější rubíny světa. Barmskému králi byl právem udělen titul ,,Pán rubínů".

 

Nejznámější rubíny

Největší rubín na světě byl nalezen v Indii (Bengalore), jmenuje se Raviratna a má váhu 3 553 karátů. Ze samotného názvu tohoto skvostu vyplývá, že přísluší Ravimu nebo-li Slunci. V Grónsku byl v roce 2007 nalezen 440 karátový skvost. Po jeho vybroušení, které trvalo 10 měsíců, se hodnota tohoto drahokamu vyšplhala nad 11 milionů korun.

Alchymisté se pokoušeli vyrobit drahé kameny odnepaměti. Průlom nastal až v 19. století, kdy se francouzskému chemikovi A. Verneuilemu podařilo vynalézt postup syntetické výroby rubínů. Ve speciální pícce roztavil práškový oxid hlinitý v kyslíko-vodíkovém plameni při teplotě 2 000 stupňů, až postupně začaly vznikat krystalky rubínu, které měly hruškovitý tvar. Tato metoda výroby je používána dodnes.

Po čtyřiceti letech manželství se slaví rubínová svatba. Toto jubileum znamená, že manželé jsou si blízcí jako dvě kapky krve. Podle tradice by měl manžel svou polovičku obdarovat právě krásným šperkem z rubínů.

 

Čtěte také:

Drahokamy – Granát

Král drahokamů - diamant

Drahé kameny a jejich léčebné účinky – litoterapie

Drahokamy - úvod