20110829_ikea
Zakladatel Ikei Ingvar Kamprad. (Flickr.com/Haparanda Midnight Ministerial June 2010)

Ve Švédsku byla nedávno publikována kniha s podrobnostmi o nacistické minulosti 85letého Ingvara Kamprada, zakladatele nábytkového řetězce IKEA a jednoho z nejbohatších lidí světa.

Autorkou díla je novinářka Elisabeth Asbrinková, která popisuje, že Kamprad byl aktivním členem švédského nacistického hnutí jak před 2. světovou válkou a během ní, tak i po ní. Švédská tajná služba o něm evidovala složku.

Podnikatel se v minulosti snažil svou roli v hnutí zlehčovat, když tehdejší období nazval „svým největším omylem" a „mladickou poblázněností". Asbrinková nicméně tvrdí, že jeho úloha byla mnohem víc, než jen to.

„Jeho zapojení ve straně bylo silné a byla to aktivní volba," uvedla žurnalistka pro švédské noviny Dagens Nyheter. Zajímavým faktem je, že Kampradova rodina na své farmě za války zaměstnávala židovského uprchlíka, se kterým se pozdější byznysman velmi spřátelil.

Ve stejnou dobu byl však Kamprad ve spojení s Perem Engdahlem, kterého mnozí považují za jednoho z hlavních nacistických ideologů země. Engdahl usiloval o zařazení Židů do kategorie druhořadých občanů stejně jako to provedli nacisté v Německu předtím, než spustili přímé pronásledování Hebrejců. Kamprad po celé roky trval na tom, že Engdahl byl „skvělý muž". Naposledy takové prohlášení vynesl vloni, poznamenala Asbrinková.

Kniha nese název „ Och i Wiederwald står träden kvar", což by se dalo přeložit jako „A ve Wiederwaldu stojí stromy dál".


small_United_Kingdom