Rusalka. (Velká Epocha)
Rusalka. (© Státní opera Praha, František Ortmann)

Žánr: Romantická pohádková opera

Dirigent: F. Drs, J. Štrunc

Režie: Z. Troška

Výtvarník scény: M. Ferenčík

Kostýmy: J. Jelínek

Choreografie: D. Morávková

 

„Jako byste se sami ocitli na překrásném bále uprostřed renezančního zámku anebo na lovu v lese u jezera.“

 

Básník, dramatik, libretista a režisér Jaroslav Kvapil zaujal svým textem a obdivem ke Karlu Jaromíru Erbenovi skladatele Antonína Dvořáka, který na jeho motivy komponoval svou předposlední operu nazvanou Rusalka.

Dvořák operu skládal z velké části ve svém letním sídle ve Vysoké u Příbrami. Nedaleké lesní jezírko pod starými stromy, zelený palouk a výhled na novorenezanční zámeček mu poskytly pro práci na pohádkové opeře ideální prostředí.

Ačkoliv operu dokončil během pouhých sedmi měsíců, stala se podle ktitiků jedním z vrcholných děl prodchnutých jeho „tvůrčí genialitou“. Rusalka obsahuje impresionistické skladby, ve kterých Dvořák osobitým způsobem sugestivně zachycuje odlesk měsíčního svitu a hru vln na zčeřené vodní hladině a kouzelnou atmosféru pohádkového snu.

Nastudování Rusalky ve Státní opeře Praha se ujal filmový režisér Zdeněk Troška, scénograf Milan Ferenčík a kostýmní výtvarník Josef Jelínek.

Zápletka

Nad jezerem skrytým v lesích vychází měsíc a jeho paprsky ozařují třpytivou vodní hladinu. Na paloučku rozpustile dovádí lesní žínky a laškují s vodníkem. Vodníkova dcera Rusalka je ale smutná, protože se zamilovala do prince, který často přichází k jezeru.

Rusalka se touží stát člověkem a získat lidskou duši, aby mohla být svému milému stále nablízku. Vodník ji ale před světem lidí varuje. Sám totiž dobře ví, jak je lidská láska nestálá.

Rusalka si však své rozhodnutí nedá vymluvit, a tak ji vodník posílá za ježibabou, jedinou bytostí, která může Rusalce pomoci. Ježibaba si však za její proměnu žádá nemalou cenu. Princ při lovu přijíždí opět k jezeru, kde nachází němou Rusalku a odvádí si ji na svůj zámek…

20110912_rusalka2
Rusalka. (© Státní opera Praha, František Ortmann)

 

Hodnocení

Opera působí velice živým dojmem a diváka přímo vtahuje do děje nádhernými kostýmy i kulisami propracovanými do drobných detailů. Divák v hledišti má opravdu pocit, jako by se společně s princem ocitl na překrásném bále uprostřed renesančního zámku anebo na lovu v lese u jezera obklopeného skalisky a prastarými kmeny staletých stromů.

Skvěle vypracovanou vizuální stránku doplňuje nádherná hudba a uchu lahodící zpěv. Dvořákovy skladby v podání orchestru státní opery přilévají překrásné barvy do šedi života. Hudba nese velmi pozitivní náboj a dodává celému příběhu živý vnitřní rozměr.

Ovace si zasloužily pěvecké a herecké výkony hlavních postav v podání Heleny Kraupové a Petera Bergera, ovšem i postavu Kuchtíka v podání Aleny Miro si zamiluje snad každý. Bylo by opominutím Rusalku v pražské Státní opeře nenavštívit.

Hodnocení:

 

Zajímavosti

20110912_rusalka3
Rusalka. (© Státní opera Praha, František Ortmann)

Scénický základ pro 1. a 3. jednání vytvořil Zdeněk Troška společně s filmovým štábem v jižních Čechách. Zachycené záběry, promítané na zadní plátno, tvoří kulisu příběhu.

Opera Rusalka byla dokončena v roce 1900 a svoji premiéru měla 31. března následujícího roku v Národním divadle, kde jako první zazpívala roli Rusalky Růžena Maturová.

Nejznámější árií této opery je zpěv Rusalky k Měsíci: Měsíčku na nebi hlubokém. Neznámějším sborem je píseň Květiny bílé po cestě. Známé jsou též árie vodníkova Ubohá Rusalko bledá, ježibabina Čury mury fuk a princova Vidino divná, přesladká.

Délka představení: 3 hodiny s 2 přestávkami

Představení je nastudováno v češtině s anglickými titulky.

 

Čtěte také:

Dvořákova Rusalka nadchla Bonn

 


 

Obsazení

Rusalka: J. Burgetová, Ch. Vasileva, H. Kaupová, P. Vykopalová, A. Kohútková, S. Procházková

Princ: R. Alvarez, P. Berger, T. Černý, L. Mastro, G. Zampieri

Ježibaba: V. Hajnová, G. Ibragimova, A. Kalivodová

Cizí kněžna: A.-L. Bogza, I. Jiříková, M. Málková

Vodník: M. Bürger, I. Hrachovec, L. Hynek-Krämer, O. Korotkov, R. Vocel

Hajný: L. Havlák, J. Hruška, O. Kříž

Kuchtík: A. Miro, E. Jarkovská, M. Bauerová

Lovec: M. Horák, J. Hájek, J. Brückler

1. žínka: H. Jonášová, J. Sibera, D. Vaňkátová, L. Vernerová

2. žínka: S. Čmugrová, K. Džuganová

3. žínka: J. Horáková Levicová, E. Garajová

 

Promovideo Státní opery Praha