20110914_sy
Hraběnka Bobrinskoyová, jejíž zesnulý manžel byl pra-pra-pravnukem ruské carevny Kateřiny Veliké, po představení Shen Yun v divadle Davida H. Kocha v newyorském Lincolnově centru. (Joshua Philipp/The Epoch Times)

NEW YORK — Opona se zavřela po bouřlivém potlesku přeplněného divadla v newyorském Lincolnově centru, kde Shen Yun úspěšně zakončilo svoje letošní páté vystoupení.

Mezi váženými diváky v hledišti usedla také hraběnka Nicholas Bobrinskoyová z ruské královské rodiny. Po představení v rozhovoru s Velkou Epochou řekla: „Je to skvostné, je to překrásné, domnívám se, že je to takový druh představení, jaká byla k vidění na královských a císařských dvorech.”

Hraběnčin zesnulý choť byl pra-pra-pravnukem ruské carevny Kateřiny Veliké, která vládla v letech 1762 až 1796. Hraběnka Bobrinskoyová nyní nese odkaz svého muže, jako návrhářka vytváří zakázkové tkaniny a stěnové krytiny pro některé z předních světových návrhářů a muzeí.

„[Představení] má velkolepost císařského dvora,“ říká hraběnka, a dodává, že si velmi dobře pamatuje, jací byli tanečníci královského dvora v Sankt Petersburku před převzetím moci komunistickým režimem. Hraběnka také poznamenala, že sobotní vystoupení neslo „stejný druh ovoce“ jako tato velkolepá vystoupení, která si stále živě pamatuje.

Shen Yun předvádí velkolepé tance, při nichž na pódiu vystupuje současně až 30 tanečníků. Každý z nich je trénován v umění klasického čínského tance a stejně tak v umění čínského etnického a lidového tance.

„Je to rovněž velmi smysluplné,” řekla hraběnka. „Nejsou to pouhé pohádky.”

Posláním souboru Shen Yun je obnovit, skrze umělecká vystoupení, kulturní odkaz pěti tisíc let čínské civilizace – jehož velká část byla ztracena během Velké kulturní revoluce [1].

Paní hraběnka Bobrinskoyová poznamenala, že za vlády komunistického režimu zažila čínská země „zničení celé úžasné, překrásné, historické Číny – ničili, co měli”.„To, co dnes tento soubor dělá, se rovná jejímu skutečnému obnovení. Je to jako zázrak. Nemohu uvěřit svým očím při tom, co vidím – té kráse… a pochopit, o čem to všechno vlastně je,” říká hraběnka.

„Jsem velmi vděčná za tuto událost, vděčná, že se to děje, rozvíjí a pokračuje,” uvedla hraběnka a dodala, že lidé „potřebují vědět mnohem více o všech našich kulturách”. Během vystoupení ceremoniář souboru poznamenal, že představení, jako je Shen Yun, v současné Číně nenaleznete, ale díky tomu, že jejich společnost sídlí v New Yorku, mohou předvést skutečnou tradiční kulturu svojí země.

Hraběnka Bobrinskoyová přirovnala situaci čínských tanečníků k ruským baletním umělcům, kteří museli kvůli tanci uprchnout z bývalého Sovětského svazu.

„Vím, že nyní s Čínou nic neuděláte, ale jednoho dne nadejde čas. Toto je svoboda ducha, která všechno přežije,“ řekla hraběnka.

 

Shen Yun 2012 - nový program s živým orchestrem


Pro video v češtině klikněte zde


Velká Epocha je mediálním partnerem souboru Shen Yun Performing Arts.

small_United_Kingdom


[1] Velká kulturní revoluce - komunistické politické hnutí v Číně, které odsuzovalo tradiční hodnoty a kulturu (1966-1976)

Související články:

Producent Riverdance John McColgan o Shen Yun: Úroveň tanečníků byla fantastická

O Shen Yun s Peterem H. Gistelinckem, veleúspěšným ředitelem komorního orchestru

Bývalá tanečnice Královského baletu o Shen Yun: Chtěla jsem být tam nahoře s nimi