20110919_norsko
Tento snímek ukazuje, jak známý švédský fotograf Terje Helleso vyrobil jednu ze svých téměř sto falešných fotografií rysů, které jen vyřezal z internetových záběrů a pak vložil do vlastního záběru. (flashback.org)

Média v Norsku a Švédsku propírají dvě nesouvisející, leč nápadně podobné aféry. V první jde o známého švédského fotografa divokých zvířat, který své snímky falšoval, a ve druhé se televizní hvězda a publicista z Norska ukázal jako podvodník, který svůj pobyt v divočině fingoval. Oba dva jsou případy toho, jak věci nejsou vždycky takové, jaké se zdají.

Uznávaný a oceněný fotograf zvířat, Terje Helleso, se stal jednou z nejodsuzovanějších osob ve Švédsku poté, co se zjistilo, že v průběhu několika let zfalšoval stovky fotografií. 47letý Helleso vloni obdržel státní cenu Fotograf roku a je zapojen do projektu dokumentace života rysů. Koncem srpna ho na základě upozornění internetových uživatelů obvinil jistý funkcionář mysliveckého klubu z toho, že fotografie padělal.

Podle myslivce si lze všimnout, že jeden z rysů na Hellesově snímku z léta má zimní kožešinu. Vzápětí začaly na světlo světa vycházet další nesrovnalosti. Švédské webovky Flashback.org pak přišly s dalšími a dalšími obrázky, na kterých něco nesedělo. Helleso je známý pro svůj názor nezasahovat do autenticity fotografií a několikrát se vyslovil proti manipulaci a krádeži materiálu. Ze začátku svou vinu také popíral, ale nakonec se 3. září přiznal. Ostudu pak patřičně rozmázla média v zemi.

14. září zatracovaný umělec promluvil v místním rozhlase, kde jako důvod uvedl ekonomické problémy. „Byl jsem pod tlakem, většinou z vlastní strany, a nechal jsem se zlákat. Když se dívám nazpět, divím se, že mi to vycházelo tak dlouho a že jsem to dokázal skrývat před ženou a všemi ostatními," prohlásil kající se Helleso.

Fotografovi byla odebrána jeho cena, vyloučili ho ze sdružení fotografů a byla proti němu podána žaloba za podvod. S největší pravděpodobností to bude i konec jeho kariéry.

V sousedním Norsku se úspěšný publicista a televizní osobnost Kristian Clausen přiznal k tomu, že podváděl při svém pobytu v panenské divočině. V roce 2009 a 2010 se Clausen objevil v dokumentárním pořadu, kde měl údajně žít primitivním životem v lese a živit se jen lovem, rybařením a sběrem bez jakéhokoliv kontaktu se společností.

Jak se ale ukázalo, dobrodruh několikrát podváděl. Jednou například strávil několik dnů v hotelu a podruhé si odskočil na nákupy do města, přičemž na svém blogu napsal, že přežívá na chaluhách. Také žil minimálně měsíc v malé chatě namísto v lese. Teď všeho lituje.

„Kdybych byl jediný, kdo za své činy pyká, bylo by to v pořádku, ale je tu i má rodina a přátelé a fanoušci. Udělal jsem ze sebe v podstatě blázna a budu s tím muset žít," prohlásila pro norský deník Dagbladet televizní hvězda.

Kromě prodeje deseti tisíc výtisků své knihy o dobrodružstvích v divočině dostal Clausen za knihu také ocenění, o kterém zatím není jasné, zda si ho bude moci ponechat.

 

small_United_Kingdom