Kdysi se věřilo, že je kamenem bohyně moře Amfitrité, která byla manželkou řeckého boha Poseidona. Tento drahokam prý v sobě skrývá lehkost modrého nebe a temnou hloubku oceánu. V minulosti ho námořníci nosili jako talisman, aby je ochraňoval před utonutím a dodával odvahu na dlouhých plavbách po širém moři.
Tímto kamenem vody je akvamarín (z latinského aquamarine = voda moře) - modrozelená odrůda berylu, která bývá označována také jako zelený safír. V přírodě se může vyskytovat ještě v odstínech zelené, světlomodré a vzácně i žluté barvy. K největším nalezištím tohoto klenotu patří Brazílie, Indie, Pákistán, Rusko a USA.
Na akvamarínech se v 19. století cenila nejvíce jejich zelená barva s odstínem modravé mořské vody. V dnešní době jsou nejlépe hodnocené azurovo-modré a tmavomodré odrůdy, které se těží v Brazílii, Nigérii a na Madagaskaru. Největší krystal akvamarínu se našel v roce 1910 v Brazílii, vážil 110,5 kg a byl pak rozdělen na několik menších kamenů.
Označení „zelený safír" má akvamarín nejen kvůli své barvě, ale často se používal i jako levnější náhrada smaragdu nebo safíru. Nedávno se na základě hlubšího gemologického (gemologie - nauka o drahých kamenech) výzkumu zjistilo, že na Svatováclavské koruně byla místo zeleného safíru použita modrozelená odrůda berylu - akvamarín.
Akvamarín a jeho léčebné účinky
V minulosti se věřilo, že tento kámen prozáří duši člověka a odstraní z ní temnotu. Byl označován jako kámen dobré pohody a používal se k potlačení hněvu a deprese.
Podle litoterapie se nošením akvamarínu na hrdle dokáží odstranit blokády spojené s komunikací a vyjadřováním. Uvolňuje dýchací cesty a pomáhá při senné rýmě. Vložením do úst utlumuje bolesti zubů, čelistí a dásní. Tento vzácný kámen pomáhá i při snižování zadržování vody v organismu a tím harmonizuje činnost ledvin.
Kámen se čistí pod tekoucí vodou a měl by se chránit před přímým sluncem, protože může ztratit krásnou bleděmodrou barvu a oslabit účinnost svého působení.
Podle astrologického horoskopu akvamarín bývá spojován s planetou Merkur a váže se k hvězdným znamením Vodnář, Ryby, Váhy a Blíženci.
Opracování akvamarínu teplem a ozářením
Ve šperkařství se průsvitnost a barevnost některých drahokamů může zvýraznit nebo změnit jejich zahřátím-vypálením. Využívají se při tom různé způsoby, např. vhození kamene do ohně, pečení a pražení nebo použití speciálních zařízení. Takto se pak tepelnou úpravou zelený akvamarín přemění na vyhledávanější modrý.
Radioaktivní prvky, které jsou přítomny uvnitř zemské kůry, působí přirozeným zářením na drahé kameny několik milionů let. Dokáží tímto působením ovlivnit jejich unikátní barvu. V současnosti se používá umělá radiace, která trvá několik hodin, čímž se dosáhne požadovaného zbarvení vzácného klenotu.
Mýty o akvamarínu
Římané věřili, že vyrytá postava žáby do akvamarínu pomůže usmířit nepřátele a zároveň z nich udělat přátele. Nejvhodnější dárek ženicha, který daroval své nevěstě ráno po svatbě, byl právě akvamarín. Podle tradice se věřilo, že přinese nevěstě štěstí a bohatství do manželského života.
V křesťanské éře byl tento klenot spojován s apoštolem Tomášem a samotný akvamarín tehdy symbolizoval „moře a vzduch". Tento světec totiž uskutečnil dlouhé výpravy po moři až do Indie, aby tam kázal o spáse.
Čtete také:
Drahé kameny a jejich léčebné účinky – litoterapie