Reportérka Kiri Choy (vpravo) zažalovala hongkongskou policii za nezákonné zatčení. (Pan Zaishu/The Epoch Times)
Reportérka Kiri Choyová (vpravo) zažalovala hongkongskou policii za nezákonné zatčení. (Pan Zaishu/The Epoch Times)

Hongkongská reportérka newyorské televizní stanice New Tang Dynasty, Kiri Choyová, podala žalobu na tamní policii za to, že byla nezákonně zatčena při dělání rozhovoru. Policisté ji pak drželi ještě více než 10 hodin.

K události došlo 1. července, kdy do města přijel vicepremiér ze sousední pevninské Číny, Li Keqiang. Novinářka tehdy natáčela mezi demonstrujícími rozhovory. Žalobu podpořil i předseda hongkongské Demokratické strany, Albert Chun-yan Ho, který zdůraznil, že jde o vůbec první žalobu reportéra proti policii za ilegální zatčení.

Ho na tiskové konferenci uvedl, že policisté slečnu Choy drželi i poté, co se dozvěděli její totožnost, což je v rozporu se základními hodnotami Hongkongu. „Pokud nemáme svobodu tisku, pak jsme ztratili víc než polovinu našeho základního práva na svobodu projevu. Měli bychom se sjednotit a ochraňovat naše základní práva," vyjádřil se politik.

Policie nejdříve zatčení popřela, ale později jej přiznala s tím, že novinářka byla účastnicí demonstrace. Žaloba byla podána na policejního ředitele Wai Hung Andy Tsanga a jejím účelem je podle stěžovatelů vyjasnit, co se opravdu stalo a postavit se za svobodu tisku.

Ředitel NTDTV v Hongkongu zatčení ostře odsoudil. Své znepokojení a kritiku vyslovili i Hongkongská asociace novinářů, Mezinárodní federace novinářů, Amnesty International či Human Rights Watch.

angličtina

Související články:

Hongkong: Po návštěvě Li Keqianga začalo porušování svobody projevu

Děti z bohatých čínských rodin jsou čím dál arogantnější (video)

Čína: Učitel daroval chudým studentům 300 000 jüanů (video)