20110926_kulinarstvi
Soutěž NTD v kulinářství. (Televize NTD)

 

22: září v New Yorku začal už 4. ročník mezinárodní soutěže čínské kuchyně, kterou pořádá televize NTD. Samotné centrum New Yorku, Times Square, se na dva dny proměnil v obří kuchyni z Čchang-anu, hlavního města dynastie Tchang.

Pagody lemují ulice v očekávání kulinářských kouzel. Přední šéfkuchaři z celého světa budou soutěžit v jednom z pěti tradičních stylů čínské kuchyně --- s'-čchuanském, šang-tungském, kantonském, chuaj-janském a severovýchodním.

 

Video poskytla Televize NTD

Ředitel NTD Lee Zhong odstartovává pomocí gongu první kolo dnešního zápolení.

 

„Sien-caj Kchaj-š'!" („A teď začínáme!")

Zatímco si účastníci nahřívají woky, mluvíme s některými diváky o tom, co si o čínské kuchyni myslí.

Ben Hedges, reportér NTD: „Stojím tady s Jimem a Maureen z Filadelfie, kteří jsou zrovna na návštěvě New Yorku. Jime, co si myslíš o čínském jídle?"

Jim: „Zbožňuju ho! Kdo by ne?"

Ben Hedges „A které jídlo máte nejradši?"

Jim: „Cokoliv se sojovou omáčkou."

Maureen: „Mně obvykle chutná kuřecí — kuřecí s kešu."

Ben Hedges:Překvapilo vás vidět soutěž čínské kuchyně zrovna tady, v srdci Times Square?"

Maureen: „Ano, vlastně ano. Uviděli jsme to z okna hotelu."

Ben Hedges:„Jedni z nejlepších šéfkuchařů čínské kuchyně se dřou nad horkými kamny a soupeří o první cenu. Je na čase se mrknout, co vaří."

 

V prvním kole dnešní soutěže musí mistři kuchaři připravit dvě jídla v severovýchodním stylu. Mají na to jen 45 minut.

Matthew Babbage je jediným nečínským soutěžícím a také zkušený profík v s'-čchuanském stylu. Říká, že rychlost je důležitá.

„Budu moc rád, když do 45ti minut dokončím obě jídla. O vítězství mi nejde. Důležité je pro mě to, že se této soutěže mohu osobně zúčastnit a jejím prostřednictvím se dozvědět více o tradicích a kultuře," uvedl Babbage.

A jsou to právě tradice, co chce soutěž NTD oživit. „Dnes se hodně čínské kuchyně změnilo. Byla přizpůsobena západní civilizaci. Musíme dál ochraňovat tradiční čínskou kulturu," uvedl Yuan Xiangyong, soutěžící z Irska.

Po uvaření se pokrmy předávají skupině porotců, kteří posuzují jídla podle jeho nejzákladnější vlastnosti -- chuti. Působivá prezentace do tradiční čínské kuchyně nepatří a kuchaři mohou dokonce přijít o cenné body za promarnění času na prezentaci.

I když se rozdíly v provedení liší, západní diváci jsou i tak okouzleni. „Podle mě je to umění. Je to umění v tom, jak to připravují a také je umění to vychutnat," míníí Leslie, turistka z Guatemaly.

Po tomto předkole půjdou vítězní účastníci do pátečního finále, kde se utkají o první cenu v podobě deseti tisíc dolarů.