Slovenský poslanec Ondrej Dostál (klub Most-Híd) se osobně pokusil předat knihuKao Č'-šenga jako dárek čínskému velvyslanci Gu Zipingovi u příležitosti oslav založení ČLR. Vyvedla ho ochranka, přestože přišel na osobní pozvání velvyslance.
Na slovenském webu sme.sk se objevila videoreportáž, ze které se čínskému velvyslanectví pravděpodobně dlouze „protáhne obličej".
Ondrej Dostál byl na oslavě 62. výročí založení Čínské lidové republiky jako místopředseda výboru pro lidská práva. „Byl jsem překvapen, že jsem dostal pozvánku, protože jsem se před dvěma lety ocitl za mřížemi, když jsem protestoval proti návštěvě čínského prezidenta," řekl o pozvánce pan Dostál.
Video poskytla Televize NTD
Podle zkušeností čínská ambasáda o oblasti lidských práv nechce zpravidla ani slyšet natož otevřeně diskutovat. Nyní měl možnost osobně pohlédnout čínskému velvyslanci Gu Zipingovi přímo do tváře a donést mu malý dárek, knihu čínského právníka Kao Č'-šenga, jehož nechala čínská vláda zatknout a mučit ve vězení.
Velvyslanec knihu odmítl převzít a naznačil panu Dostálovi, aby odešel. Poslance Dostála vzápětí čínská strana z recepce na hotelu Bôriku, který si čínské velvyslanectví pronajalo, vykázala.
Výbor NR SR pro lidská práva následně po incidentu požádal slovenského ministra zahraničí o informace o aktuálním stavu Kao Č'-senga, zprávu o možnostech intervence Slovenska a Evropské unie v této věci a zasazení se o propuštění Kao Č'-šenga na svobodu.
Dostál zatčen při návštěve Chu Ťin-tchao na Slovensku
Dostál se v minulosti již vícekrát vyjadřoval k porušování lidských práv v Číně. Při príjezdu čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa v roce 2009 na Slovensko se zúčastnil protestu proti jeho návštěvě a ocitl se díky tomu ve vězení.
Při příjezdu Chu Ťin-tchaa do Bratislavy napadli zaměstnanci čínské ambasády aktivisty za lidská práva. Incident na na Hodžově náměstí před Prezidentským palácem v Bratislavě vyvolal silnou odezvu v médiích a po celém Slovensku. Následně po incidentu se na YouTube objevilo několik videí tématicky zachycujících události na náměstí s podtextem protestu proti totalitě a porušování lidských práv.
Video: Protest při príjezdu čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa v roce 2009 na Slovensko
Související články:
České osobnosti komentují Dostálovu akci na oslavách Čínské lidové republiky
USA tlačí na čínské komunisty, aby propustili křesťanského právníka Kao Č'-šenga
Čínský obhájce Kao Č'-šeng má být 15. srpna propuštěn
Čeští politici a aktivisté žádají propuštění čínského právníka Kao Č'-šenga (video)