Výstava Tajnosti duše nahlíží do světa klientů sociální péče. (Tajnosti duše)
Výstava Tajnosti duše nahlíží do světa klientů sociální péče. (Tajnosti duše)

V úterý 27. září 2011 proběhla v Galerii Černá linka na Katedře výtvarné výchovy brněnské Pedagogické fakulty MU vernisáž výstavy Tajnosti duše. Prostřednictvím této kolektivní výstavy mohou návštěvníci nahlédnout do světa klientů Ústavu sociální péče (ÚSP) v Křižanově.

Svá díla v podobě obrazů doplňuje i výstava fotografií dokumentaristy Jiřího Nováčka. K vidění jsou zde i ukázky práce s keramikou. Své práce tu představila více než desítka hendicapovaných umělců z ústavu v Křižanově, z nichž se někteří výstavy osobně zúčastnili. Výstava Tajnosti duše potrvá do 14. října 2011 a je přístupná každý všední den od 8 – 19 hodin.

Obrazy a fotografie pohledem postižených umělců

Čtrnáct umělců křižanovského Ústavu sociální péče představuje svá díla proto, aby prezentovali pohled na svět svýma očima. ÚSP Křižanov si klade za cíl přiblížit péči o klienty co nejvíce rodinné péči včetně sociální integrace svých klientů do společnosti. Z brněnských umělců své obrazy představuje Lucie Němcová, která trpí atypickou formou autismu a prostřednictvím svých obrazů ukazuje svět pro mnohé z nás schovaný za pomyslným sklem jinakosti. Výstavu Tajnosti duše doplňuje i výstavka černobílých fotografií uměleckého fotografa Jiřího Nováčka, který fotogalerií dokumentárního cyklu DOMICILIA z let 2010 – 2011 dokumentuje bohatý život lidí z ÚSP Křižanov.

Vernisáž výstavy „Tajnosti duše" se stala místem setkání pedagogů, politiků, studentů, pracovníků v sociálních službách, dobrovolníků a široké veřejnosti. Výstavu zaštítil senátor Ing. Stanislav Juránek – náměstek jihomoravského hejtmana JMK, Petr Krčál - radní Kraje Vysočina pro sociální oblast a Mgr. Jiří Bína – vedoucí oddělení sociální péče Kraje Vysočina.