Slovenský poslanec Ondrej Dostál (klub Most-Híd) se osobně pokusil předat knihu Kao Č'-šenga jako dárek čínskému velvyslanci Gu Zipingovi u příležitosti oslav založení ČLR. Následně byl Dostál vyveden ochrankou, přestože přišel na osobní pozvání velvyslance.
Na slovenském webu sme.sk se objevila videoreportáž, kterou média roznesla po celém světě. Akci poslance Ondreje Dostála na oslavách Čínské lidové republiky komentovali někteří čeští politici a také biskup Václav Malý.
Video poskytla Televize NTD
Podle místopředsedkyně senátu RNDr. Aleny Palečkové byla reakce čínského ambasadora v Bratislavě nepřiměřená. „Přemýšlela jsem o té reakci a myslím si, že to je výraz strachu velvyslance, který se možná bál reakce svých nadřízených orgánů.“
Monsenieur biskup Václav Malý řekl, že je přesvědčen o tom, že se jednalo o dobře míněné gesto. „Je to ostuda čínského velvyslanectví v Bratislavě, že nebyl tento počin chápán jako vstřícné gesto a velmi noblesní upozornění na porušování lidských práv v Číně.“
Senátor Ing. Petr Bratský označil počínání poslance Dostála za „takové malé školení z demokracie pro pana velvyslance“. Také uvedl případ podobné akce v české poslanecké sněmovně. „My jsme kdysi v poslanecké sněmovně, poslanci za ODS, Strany zelených a lidovce taky při návštěvě čínské delegace, která přišla shlédnout zasedání sněmovny, zvedli tibetské a tchaj-wanské vlajky, a delegace se beze slova zvedla a odešla, byla to taková zkouška a ukázka demokracie v Čechách a v západním světě.“
Senátor Jiří Oberfalzer hovořil o to, že významným rysem totalitních režimů je jejich soustředění moci na zabraňování ve svobodné výměně informací. „Vlastně si dělají jakýsi výhradní monopol na to, co se smějí občané země dozvědět." Ve věci vykázání poslance Dostála z čínské recepce řekl: „Je to z hlediska diplomatického skutečně nebývalá událost, aby byl politik, ústavní činitel nějaké země, vykazován z recepce, na kterou byl pozván, ale v tomto kontextu to až zas tak velkým překvapení není, prostě to jenom dokazuje, že Čína se ještě nestala demokratickou zemí. To, že nějakým způsobem liberalizovala svůj obchod, kterému se zatím v podmínkách centrálně řízené ekonomiky daří, neznamená, že je plnohodnotným členem demokratického světového společenství.“
V médiích se také probírala otázka, zda byla akce poslance Dostála správná. „Já si myslím, že byla správná, protože určitě každý z nás by měl udělat maximum pro to, aby se svobodné informace mohly svobodně šířit, a jestliže jsou tady nějaké závažné skutečnosti, které ukazují na politické pronásledování v určité zemi, tak je povinností všech, kteří žijí ve svobodě, na to upozorňovat a přinejmenším ten režim diskreditovat, když už ho nemohou změnit,“ říká senátor Jiří Oberfalzer.
Související články:
Mons. Václav Malý: Jen jako svobodná země bude Čína prospěšná světu!
Právník Kao Č'-šeng středem zájmu světových lidsko-právních organizací a politiků