20111008_snih
13. června 2001 napadl v Garze v tibetské autonomní prefektuře (provincie S'-čchuan) sníh. S přestávkami za dva dny nasněžilo 30 cm. (Screenshot ze státní čínské televize CCTV)

Starý čínský příběh o nespravedlnosti je i dnes stejně působivý, jako byl v dobách, kdy byl sepsán.

Když u nás v létě sněží, lidé se pro to snaží najít vědecké vysvětlení, ale v Číně se lidé ptají: „Kde byla spáchána nespravedlnost?"

Proč? Čínským lidem tuto víru vštípilo slavné drama z období dynastie Jüan (1271 – 1368 n. l.) od vynikajícího dramatika Kuan Chan-čchinga. A dodnes Číňané, ať už vzdělaní, nebo prostí, stále považují sníh uprostřed léta jako nebeské varování za nepřípustné selhání spravedlnosti.

Kuan Chan-čching byl učenec a talentovaný spisovatel žijící za dynastie Jüan. V té době se rozmáhala korupce a podplacené soudní spory. Kuan jako člověk se silně vyvinutým smyslem pro spravedlnost napsal mnoho dramat, ve kterých poukazoval na pravý stav událostí.

„O nespravedlnosti k Tou Er" je zřejmě jedno z jeho nejvýznačnějších děl na téma bezpráví.

Tou Er byla chudá dívka z kraje Čchu-čou (dnešní provincie Ťiang-su), která ztratila matku, když byla ještě malá. Její otec byl velmi zadlužený a potřeboval peníze, aby mohl cestovat do hlavního města složit císařskou zkoušku. A protože neměl na výběr, prodal Tou Er rodině Cchajů a přislíbil ji ke sňatku s jejich synem. Avšak mladý Cchaj o dva roky později zemřel a Tou Er s tchýní se o sebe musely postarat samy.

Místní násilník Čang Lu-er využil jejich zranitelnosti a donutil tchýni, aby si vzala jeho otce. Bázlivá, bezradná a plná strachu z toho, co by násilník udělal, tchýně svolila. Čang Lu-er poté zkoušel mladou dívku donutit, aby si jej vzala za manžela. Tou Er však byla neústupná a odmítla ho. Čang Lu-er tím byl hořce zklamaný.

O několik dnů později matka Cchaj onemocněla a požádala Tou Er, aby pro ni připravila skopovou polévku. Čang Lu-er do ní nenápadně přidal jed ve snaze matku zabít a později přinutit Tou Er, aby si ho vzala. Stalo se však, že zrovna když chtěla Cchaj polévku sníst, dostala silné nutkání zvracet, a tak přinesla Čang polévku Lu-erovu otci. Ten se po pozření okamžitě svalil na zem a zemřel.

Čang Lu-er byl strachy bez sebe, že pravda vyjde najevo, a proto obvinil Tou Er, na kterou podal u soudu žalobu pro vraždu. Tamní soudce byl zkorumpovaný člověk a podle úplatou od Čang Lu-era přinuti Tou Er, aby se pod tíhou mučení ke zločinu přiznala. Dívka vydržela strašlivé bití, ale přiznat se odmítla. Soudce věděl, že ji váže dceřiná oddanost k tchýni, a tak nařídil, aby dali výprask Cchaj, zatímco Tou Er bude muset přihlížet. Děvče mělo o svou tchýni strach a nezbylo jí, než se nátlaku podvolit. Tím soudce vymámil doznání a dívku odsoudil k popravě.

Když si na popravišti Tou Er uvědomila, že již po ni není žádná naděje, plná zloby a smutku proklela nebesa i zemi a vyslovila poslední přání. Ať padne tolik sněhu, aby pohřbilo její tělo, a poté ať přijdou tři roky strašlivého sucha. Její zloba otřásla nebem i zemí. Ihned po její popravě se obloha v červnovém letním žáru zatáhla, potemněla a začalo hustě sněžit. Potom propuklo v oblasti Čchu-čou tři roky trvající strašlivé sucho.

Tou Eřin otec se stal později úředníkem v hlavním městě a případ své dcery znovu otevřel. Nakonec Čang Lu-er neunikl dopadení a následné popravě a zkorumpovaný soudce byl pohnán před spravedlnost.

(V posledních letech, bylo v Číně překvapivě hlášeno hned několik letních sněžení. V roce 2007 sněžilo v létě dokonce třikrát. 20. června bylo zaznamenáno husté sněžení v provincii Kan-su. 30 června sněžilo v části Pekingu a 6. srpna padal sníh v pekingské čtvrti Chaj-tien. 21. července 2008 trvalo sněžení v oblasti Pchu-ťiang, provincii Zheijang asi pět minut. 5. července 2010 v oblasti Taxkorgan v Sin-ťiangu zažil region pořádnou sněhovou bouři.)

small_United_Kingdom

Další příběhy:

 

Příběhy ze staré Číny: Král Wu, první císař dynastie Čou, poslouchá nebesa

 

Příběhy ze staré Číny: Ťiang C'-ja, moudrý rádce z království Čou

 

Příběhy ze staré Číny: Tetování na zádech generála Jüe Feje