Hua_Mulan
Mulan jde do války - olej na hedvábí (wikimedia commons)

Žádné jiné ženě v čínské historii se nedostalo tolik obdivu jako Mulan. Tato mladá dívka je považována za ztělesnění oddanosti a poslušnosti k rodičům. Dávný příběh o tom, jak Mulan vstoupila do armády namísto svého starého otce, je jednou z nejdrahocennějších čínských legend, která je obsažena v každé čínské učebnici. Prostřednictvím animovaného filmu společnosti Disney studios, se o této slavné čínské hrdince dozvěděli diváci po celém světě.

Mulan skutečně historicky existovala. Její příjmení bylo podle historických záznamů Chua. Narodila se v malé vesnici v severní Číně a údajně žila od roku 581 do roku 618 n. l. za dynastie Suej (i když jiné záznamy říkají, že žila v letech 386 – 534 n. l. v období dynastie Wej). Přesná data jsou tedy sporná, její příběh se ale předává již po generace pouze v jediné verzi.

Mulanin otec byl vojákem císařské armády a dívku vychovával jako chlapce. Od své matky se naučila tkát a vyšívat, a se svým otcem cvičila bojová umění, jízdu na koni, lukostřelbu a šerm. Svůj volný čas pak ráda trávila čtením otcových příruček o vojenské strategii.

V těch dobách sužovaly jih čínské země časté nájezdy kočovných kmenů ze severu. Drancovaly a zabíjely každého, kdo se jim připletl do cesty, dokonce i ženy a děti. Císař proto vydal nařízení o vytvoření armády a povolal nováčky z celé země, aby nepřátele podél severních hranic potlačili. Podle rozhodnutí se měli registrovat všichni dospělí muži, což zahrnovalo i Mulanina stárnoucího a slabého otce.

Když Mulan pomyslela na to, že by měl její otec jít do války, věděla, že by pravděpodobně zemřel, a navíc zcela zbytečně. Ale když odmítne nastoupit, bude označen jako zrádce vlasti. Mulanin bratr byl ještě malý na to, aby se zapsal do vojenské služby, a tak se Mulan rozhodla převléci za muže a jít do armády namísto svého otce.

Zpočátku byli její rodiče proti, ale Mulan si svůj záměr nenechala vymluvit. V sázce byly národní zájmy a oddanost zemi byla pokládána za nadřazenou poslušnosti rodičům. Když Mulan vyrazila na koni k hranicím, její rodina se s ní šla rozloučit až na kraj vesnice. Aby Mulan neprozradila svou skutečnou totožnost, musela být po celou dobu velmi opatrná. Dávala pozor, aby nikdy během dne nezůstávala pozadu za svým vojskem a v noci spávala oblečená. Mulan se učila velmi tvrdě, zdržovala se všech svých ženských vlastností a potřeb tak, aby nikdo o jejím pohlaví nepochyboval.

V armádě sloužila celých 12 let a obdržela řadu vyznamenání. Jakmile válka skončila, císař jí chtěl udělit pozici ve státním úřadě. Mulan ale odmítla a žádala namísto toho dobrého koně, aby se mohla vrátit ke své rodině. Jejímu přání bylo vyhověno. Císař s ní poslal vyslance, aby ji domů doprovodil.

Když se rodiče o jejím návratu dozvěděli, byli velmi šťastní a šli až za vesnici, aby ji přivítali. Když ale uviděli hrůzu nahánějícího generála, který k nim míří, nepoznali v něm svou vlastní, dlouho očekávanou dceru.

Mulanin bratr na její počest připravil velkolepou hostinu a poté, co se Mulan upravila a převlékla do svých ženských šatů, byl to její doprovod, kdo zůstal naprosto ochromený. Neochvějný bojovník, se kterým bok po boku dvanáct let bojoval, se proměnil v ženu.

small_United_Kingdom

Další příběhy:

 

Příběhy ze staré Číny: Král Wen vládne zemi ctností

 

Příběhy ze staré Číny: Tetování na zádech generála Jüe Feje

 

Příběhy ze staré Číny: Ťiang C'-ja, moudrý rádce z království Čou