20111014_porcelan
Výstava čínského císařského porcelánu v Haagském Gemeentemuseum. (Televize NTD)

Haagské Gemeentemuseum hostí v těchto dnech výstavu čínského císařského porcelánu. Sbírka stovek mistrovských kusů patří Šanghajskému muzeu a Asii opustila vůbec poprvé v historii.

Porcelán pochází z období od 16. do 20. století, tedy z dynastií Ming a Čching. Byl vyroben pouze pro císaře ve specializovaných dílnách. Rozdíl mezi tímto porcelánem a tím, který byl vyvážen na západ, je značný.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Ředitel sbírky prof. Eliëns uvádí: „Kvalita je o mnoho a mnoho vyšší, navíc má speciální dekorace, které jsou přímo spojeny s osobou císaře. Všechen porcelán je označen značkou císaře, takže každý měl svůj vlastní. Například císař Wan-li a další a další."

Výstava se uskutečnila díky tomu, že předtím jeden nizozemský sběratel čínského porcelánu věnoval svou sbírku právě Šanghajskému muzeu.

„Na západě čínskou tradiční kulturu skoro neznáme. Osobně si myslím, že v dnešním moderním světě s internetem nebo mobilními telefony... Myslím, že se musíme ze všech sil snažit porozumět jiným kulturám. A já věřím, že kulturní výměny, jako je třeba tahle výstava, jsou pro to skvělým začátkem," říká sběratel čínského porcelánu Henk Nieuwenhuys.

Výstava bude otevřena až do 23. října.