Premiér Petr Nečas. (Milan Kajínek/ Velká Epocha)
Premiér Petr Nečas. (Milan Kajínek/ Velká Epocha)

PRAHA - Český premiér Petr Nečas v odpovědi na otevřený dopis zaslaný představitelům české vlády po slavnostním křtu knihy čínského právníka Kao Č'-šenga uvedl: „Mohu Vás ujistit, že vláda, potažmo ministerstvo zahraničních věcí případ dlouhodobě sleduje a společně s dalšími podobně smýšlejícími zeměmi kauzu pana Kao při jednání s čínskou stranou zmiňují."

Podle Nečase se o uneseném prominentním právníkovi, který otevřel kauzu mučení v čínských věznicích a odebírání orgánů politickým vězňům v armádních nemocnicích, česká vláda naposledy zmínila při červnovém lidsko-právním dialogu EU-ČLR v Pekingu.

Za propuštění Kao Č'-šenga intervenují také nejvyšší představitelé EU a USA. Kao je vnímán jako hlavní autorita v boji čínských právníků proti zkorumpované komunistické justici v Číně. Právníkova žena a děti uprchly s pomocí OSN do USA. Právník byl mučen čínskou tajnou policií a dosud je zadržován na neznámém místě v Číně. Vyzývám mezinárodní společenství, aby neustále sledovalo Kaův případ. Ať je v bezpečí a na svobodě, ať se naše rodina sejde,"  vzkázala mezinárodnímu společenství Kaova žena Geng He.

Jeho odhalení zločinných praktik proti čchi-kungové praxi Falun Gong ze strany čínských vládních úředníků napomohlo k úspěšnému rozběhnutí soudních případů proti bývalému čínskému prezidentovi Ťiang Ce-minovi a dalším vysoce postaveným úředníkům komunistické strany. Ťiang čelí obvinění z genocidy, mučení a zločinů proti lidskosti před španělským soudem, který předal jeho zatykač Interpolu.

Související články:

Právník Kao Č'-šeng středem zájmu světových lidsko-právních organizací a politiků

Slovenský poslanec Ondrej Dostál osobně nabídl knihu Kao Č'-šenga čínskému velvyslanci (video)

USA tlačí na čínské komunisty, aby propustili křesťanského právníka Kao Č'-šenga