Vyměřený čas – lidská společnost v metaforickém zpodobnění. (Bontonfilm.cz)
Vyměřený čas – lidská společnost v metaforickém zpodobnění. (Bontonfilm.cz)

Žánr: akční, sci-fi, thriller

Scénář a režie: Andrew Niccol

Kamera: Roger Deakins

Hudba: Craig Armstrong

Hrají: Justin Timberlake, Amanda Seyfriedová, Olivia Wildeová, Cillian Murphy, Johnny Galecki

 

„Snímek v člověku vyvolává řadu asociací a postrčí ho k přemýšlení nad životními hodnotami a přehodnocení názorů na svět a lidskou společnost."

 

Scénárista a režisér Andrew Niccol z Nového Zélandu, tvůrce snímku Thruman Show, si pohrál s myšlenkou, jak zobrazit lidskou společnost, ve které se stal jediným platidlem zbývající čas vašeho života. Co kdyby vám někdo věnoval sto let svého života – co byste s nimi udělali?

Niccol vystavěl pro svoji myšlenku spletitý svět, v němž elegantně shrnul veškeré lidské potřeby nutné pro přežití do jediné hodnoty – čas zbývajícího života. Podobné motivy se již v minulosti vyskytly i u jiných autorů, a tak někteří Niccola podezřívají z plagiátorství.

V Niccolově světě můžete žít bez starostí až do 25 let, což je v dnešní době asi doba, kdy mladí lidé opouštějí rodinu a staví se na vlastní nohy. Potom vás čeká několik možností. Buďto si čas svého života budete prodlužovat prací, zdědíte nějaký od svých předků nebo zemřete.

Do hlavní role si tvůrci filmu vybrali Justina Timberlaka, který sehraje roli člověka z nejnižší společenské vrstvy Willa Salase, který rozkryje vrstvy společnosti od těch nejchudších až po ty, pro něž čas už nehraje žádnou roli.

Kromě Timberlakea ve snímku uvidíme řadu mladých tváří, jako je Amanda Seyfriedová, Olivia Wildeová, Cillian Murény a Johnnyho Galeckia.

 

Zápletka

Will Salas má na svých životních hodinách, které se každému zobrazují na jeho předloktí zřídkakdy víc než 24 hodin. (Photo by Twentieth Century Fox – © 2011 Twentieth Century Fox Film Corporation)
Will Salas má na svých životních hodinách, které se každému zobrazují na jeho předloktí zřídkakdy víc než 24 hodin. (Photo by Twentieth Century Fox – © 2011 Twentieth Century Fox Film Corporation)

Will Salas (Justin Timberlake) má na svých životních hodinách, které se každému zobrazují na jeho předloktí, zřídkakdy víc než 24 hodin. Žije z minuty na minutu v chudé zóně Dayton a jenom tvrdá práce v továrně mu každý den poskytne další den života.

Stejnému osudu čelí i jeho matka Rachel (Olivia Wilde) a spousta dalších lidí v jeho okolí. Místní gangy jsou navíc vždy připraveny kohokoliv o jeho čas okrást, když někdo z chudé čtvrti přijde byť jen o pár hodin, může tím skončit i jeho život.

Jednoho dne pomůže Will jistému Henrymu (Matt Bomer), který má na předloktí víc nul, než kdy mohl kdokoliv z jeho okolí v životě vidět. Za svoji pomoc dostane od Henryho celé století a také výzvu „Nepromrhej můj čas". Sám Henry již nemá motivaci žít dále, a tak se rozhodne svůj život ukončit.

Will je však obviněn z jeho vraždy a nezbývá mu nic jiného, než dokázat svoji nevinu. Vydává se na útěk do nejbohatší zóny v New Greenwich, kde na rozdíl od Daytonu nikdo nikam nespěchá. Čas je luxus, který si tu mohou dovolit všichni, protože budou žít stovky ba dokonce tisíce let...

 

 

Hodnocení

Někoho staršího 25 let v tomto světě nenajdete. (In Time - facebook)
Někoho staršího 25 let v tomto světě nenajdete. (In Time - facebook)

Největším positivem a hodnotou snímku je základní nápad a důkladné vystavění metaforického světa. Pod taktovkou postmodernismu nabízí tento vícevrstevný snímek také akční, efektní a generační složky.

Andrew Niccol dokáže vzít divákům půdu pod nohama a přinutit je přehodnotit svůj pohled na svět, což již dokázal v roce 1998, kdy natočil snímek Thruman Show s Jimem Carym v hlavní roli.

Podle mě snímek tématicky vybočuje ze zaběhlých dogmat a dokáže rozbořit některé hranice v lidské mysli, a tedy stojí za to ho vidět a zapřemýšlet si u něj. Akční složka možná bude hloubavější diváky poněkud nudit a celkový dojem ze snímku ani podle světových kritik nemusí působit nijak nadprůměrně, ale pro mě je důležitý hlavně jeho morální a filosofický podtext.

Hodnocení:

 

Zajímavosti

„Myslím, že publikum ocení některé nápady a témata, která jsme objevili, protože tento film nám sděluje něco o naší touze zůstat mladý. Tím, že ve skutečnosti gen stárnutí nelze vypnout, nám tento film umožňuje zajít až do extrémů v touze nezestárnout," říká Andrew Niccol.

Mnohé postavy jsou pojmenovány podle skutečných modelů značkových hodinek Fortis; Vacheron-Constantine; Jaeger-LeCoultre; Hamilton; Tag-Heuer Carrera, Patek-Philippe.

Doporučená přístupnost: do 12 let nevhodný

 
Premiéra 3. listopadu 2011, 115 minut * ČSFD * IMDBFacebook *