Čou byl uvězněn v roce 2003 a byl odsouzen na 9 let. Od té doby byl mnohokrát podroben mučení. (Televize NTD)Čou byl v roce 2003 uvězněn a odsouzen na 9 let. Od té doby byl mnohokrát podroben mučení. (Televize NTD)

V provincii Che-pej v Číně podepsalo na 2 300 lidí petici za propuštění muže uvězněného pro svou víru. Úřady totiž 38letého Čou Siang-janga v březnu uvěznily jen proto, že praktikoval Falun Gong. Tato duchovní praxe je čínskou vládou pronásledována již od roku 1999.

Čouovi spoluobčané z jeho rodného města žádají jeho propuštění, protože podle nich neudělal nic špatného. 2 300 z nich pak podepsalo dopis, ve kterém požadují, aby lidé zodpovědní za Čouovo mučení byli postaveni před spravedlnost.

Čou byl uvězněn v roce 2003 a následně odsouzen na 9 let. Od té doby byl mnohokrát podroben mučení - byl bit, mučen elektrickým proudem, násilně krmen, nebyly mu také umožněny návštěvy rodiny. Tyto způsoby perzekuce jsou přitom vůči lidem, kteří praktikují Falun Gong, v Číně zcela běžné; strana se je tak pokouší přinutit, aby se svého přesvědčení vzdali.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Když byl Čou v březnu úřady opět zatčen, zahájil na protest proti svému věznění hladovku. Podle jeho přátel a zastánců učí Falun Gong lidi hodnotám pravdivosti, soucitu a tolerance, za což by nikdo neměl být pronásledován.

"Souhlasím s učením Falun Gongu – vede totiž lidi k tomu, aby byli laskaví a dobří. Zraňuje mě, když vidím, jak krutě s Čouem zacházejí. My všichni se ho chceme zastat a doufáme, že bude brzy propuštěn," hájí Čou Siang-janga jeden z místních usedlíků.

Taková masová podpora pronásledovaného následovníka Falun Gongu je v dnešní Číně spíše vzácná. Komunistická strana Číny vyvíjí značné úsilí, aby tuto duchovní praxi v očích veřejnosti pošpinila a zároveň se snaží potlačit jakoukoli opozici vůči této kampani.

"Policie nám brání v dalším podepisování dopisu. Úřady už každého signatáře mnohokrát osobně navštívily," popisuje situaci nejmenovaný zastánce Čou Siang-janga.

Čou, bývalý inženýr, je nyní zadržován ve věznici Kang-pej ve městě Tchien-ťin. Jeho žena, která pracovala na manželově propuštění, byla 29. října unesena úřady a nyní je nezvěstná.

Související články:

Čína: Úřady nakazují IT firmám, aby přitvrdily kontrolu obsahu na internetu

Někteří Číňané stále věří, že dobro bude odměněno a zlo potrestáno – jako v pohádce