20111208_bama
Století Bamaňané. (KanZhongGuo.com)

Bama je ve světě známá tím, že se její obyvatelé těší dlouhému životu. Tento kraj se nachází v Bama Yao,  autonomní oblasti Guangxi v Číně. K lednu 2010 žilo v Bamě 90 lidí starších sto let. Statisticky šlo o 36 "stoletých" na 100 000 obyvatel - pětinásobek mezinárodního průměru.

Za posledních deset let se čínští i zahraniční vědci snažili přijít na to, co se skrývá za tajemstvím dlouhověkosti obyvatel Bamy. Zaměřili se na oblasti jako genetika, geografie, klima, životní prostředí a jídlo. Zjistili, že hlavní faktory přispívající k jejich dlouhému životu jsou slunce, vzduch, voda, magnetické pole a strava.

Slunce

V Bamě je výjimečný index slunečního světla. Intenzita infračerveného a ultrafialového záření je naprosto ideální. Důvodem, proč staří lidé v Bamě netrpí kardiovaskulárními nemocemi, má hodně co do činění právě s indexem slunečního světla v oblasti.

Studie poukazují na to, že Bama má v různých ročních obdobích různé koeficienty slunečního světla. Aby se dosáhlo co nejlepšího účinku, člověk musí vykonávat venkovní aktivity v určitých datech, časech a za specifického počasí.

Vzduch

Ovzduší v Bamě je bohaté na anionty kyslíku. Podle měření provedeného podél řeky Panyang se zjistilo na 20 000 aniontů kyslíku na centimetr krychlový. Ve vesnicích kolem této řeky se naměřilo 5 000 aniontů kyslíku na centimetr krychlový, což je o několikrát více než v jiných průmyslových městech nebo venkovských oblastech.

Anionty kyslíku mohou efektivně eliminovat volné radikály v lidském těle a udržovat nízkou alkalickou hladinu tělních tekutin. Jako výsledek je tedy tělo chráněno před chronickými nemocemi, obzvláště před rakovinou.

Voda

Bamská voda je unikátní. Voda je přirozeně filtrovaná řekami a jeskyněmi a pod účinkem specifického magnetického pole se formuje do hexagonálních krystalů. "Hexagonální voda" je složená ze šesti individuálních molekul vody, které jsou spojeny společnými vodíkovými vazbami. Takováto výjimečná voda vstupuje do buněk snadněji a povzbuzuje zdravou aktivitu metabolizmu.

Magnetické pole

Experti na zdraví věří, že důležitým faktorem dlouhověkosti obyvatel v této oblasti je geomagnetizmus. Příznivé magnetické pole může povzbudit krevní oběh, čímž se může dosáhnout snížení kardiovaskulárních nemocí, zvýšení imunity, koordinace mozkových vln a zlepšení kvality spánku.

Strava

Potraviny vypěstované v Bamě poskytují nejen správnou výživovou hodnotu, ale také prospěšné bakterie lactobacillus. Kvůli této skutečnosti se vědci z celé Asie snaží uvedenou bakterii získávat právě z Bamy.

Strava místních se vyznačuje nízkým podílem bílkovin, tuků a cholesterolu. Lidé tam jedí obvykle dvě jídla denně. Někteří jedí dokonce jen jednou za den. Lidé dožívající se nejvyššího věku jedí potravu odpovídající 1 400 až 1 500 kaloriím denně.

V Bamě se pěstují konopná semínka, čaj, dýně, bambusové výhonky, kukuřice, fazole, brambory a obilí poskytující „neznečištěné“ bio jídlo.

 

small_United_Kingdom