Čínskemu ministerstvu zahraničia sa nepáči, že sa hollywoodsky herec v krajine pokúsil navštíviť väzneného disidenta

Americký herec Christian Bale. (Cain86 / batman.wikia.com)
Americký herec Christian Bale. (Cain86 / batman.wikia.com)

BRATISLAVA, 21. decembra - Americký herec Christian Bale (Batman začíná, Equilibrium) by sa mal za svoj pokus navštíviť čínskeho disidenta Čena Guangčenga hanbiť. Myslí si to čínske ministerstvo zahraničia, konkrétne jeho hovorca Liu Weimin. Nepozvali sme ho do krajiny preto, aby v tej dedine niečo nakrúcal," povedal Liu.

Hollywoodskeho herca do Číny pozvali pri príležitosti premiéry novej snímky The Flowers of War (2011), ktorá je čínskym národným kandidátom na Oscara. Bale v tejto historickej dráme stvárnil hlavnú postavu Johna Millera. Po príchode do krajiny sa však Bale rozhodol, že sa spolu so štábom televízie CNN vyberie do dediny Dongšigu v provincii Šandong, aby tam navštívil čínskeho disidenta Čena Guangčenga.

Pri vstupe do dediny ho však čakalo viac ako dvanásť strážnikov, ktorí mu zabránili väzneného aktivistu navštíviť. Spolu so štábom ho prinútili odísť, pričom ich ešte viac ako 30 minút prenasledovali, aby sa uistili, že skutočne odišli.

Slepý právnik Čen Guangčeng je v domácom väzení už viac ako rok. Trest si od čínskych predstaviteľov vyslúžil za to, že pomáhal žene, ktorú bez jej súhlasu sterilizovali. Za organizovanie masového protestu, ktoré malo narušiť dopravu" ho odsúdili na štyri roky domáceho väzenia.

Informáciu zverejnila webová stránka guardian.co.uk.

Čtěte více o případu Čena Guangčenga

Vážné porušování lidských práv bývá pravidelně zaznamenáváno jako důsledek zavádění čínské politiky plánovaného rodičovství. V posledním případě byl aktivista Čen Guangčeng (Chen Guangcheng) uvězněn na více než čtyři roky poté, co se pokusil dosáhnout nápravy v případech nucených potratů a sterilizací, které mají zřejmě na svědomí místní úředníci ve městě Linyi v provincii Shandong (pozn. překladatele: o případ Čena Guangčenga se zajímá brněnská skupina AI; sběr podpisů pod petici za jeho propuštění a zasílání pohlednic do vězení organizovala při příležitosti čínského lunárního Nového roku).

„Jedním z vězňů, kterého chceme podpořit, je nevidomý aktivista za lidská práva Čen Guangčeng. Pro něho jsme sehnali speciální slepecké pohlednice“, řekl Jan Klement jeden z pořadatelů večera v brněnské Chajovně na Dominikánském náměstí již v roce 2007.

Popis celého případu

Aktivista za lidská práva Chen Guangcheng. (Epoch Times)
Aktivista za lidská práva Chen Guangcheng. (Epoch Times)

Aktivista za lidská práva Chen Guangcheng byl v srpnu 2006 odsouzen na 4 roky a 3 měsíce vězení. Obviněn byl z „poškozování státního majetku“ a „organizování shromáždění, které narušilo silniční provoz“. Nevidomý Chen je činěn zodpovědným za poškození policejních vozů, ke kterému došlo při shromáždění na jeho podporu. Tři měsíce byl držen v izolaci.

Proces byl vyvrcholením několika měsíců fyzického napadání a svévolného zadržování, které začaly v září 2005. Rodina a Chenovi obhájci byli rovněž oběťmi násilí, šikanování a zastrašování. Předtím, než byl 18. srpna 2006 postaven před soud, byl Chen téměř rok držen v „domácím vězení“.

Před svým zadržením pomáhal nevidomý Chen vesničanům v přípravě právních kroků proti místním úřadům v Linyi, městě v provincii Šandong, kterým tito lidé vyčítali nelegální politiku nucených potratů a sterilizací, jejichž oběťmi se staly tisíce žen toho kraje.

Chen byl odsouzen v procesu, který trval méně než dvě hodiny. Jeho obhájcům bylo bráněno v práci; nemohli shromažďovat důkazy ani ho hájit před soudem. Obhajobu tedy zajišťovali právníci ustanovení soudem. Při procesu policie obklíčila soudní budovu, aby zabránila Chenovým příznivcům v přístupu. Tři z jeho bratrů mohli vstoupit, jeho manželce však policisté zabránili vyjít z domu. Odvolací soud v Linyi sice kvůli procedurálním chybám rozsudek zrušil a Chenovi obhájci ho při novém projednání mohli zastupovat, proces však opět vykazoval vážné vady. Někteří klíčoví svědkové obhajoby, kteří tvrdili, že byli k svědectví proti Chenovi nuceni mučením, byli zadrženi, aby se nemohli dostavit k soudu. Původní rozsudek byl nakonec potvrzen. Chenovi obhájci chtějí, aby mu bylo kvůli nevidomosti umožněno trest vykonat mimo věznici. 

Chen Guangcheng byl 16. června 2007 na příkaz vězeňských dozorců surově zbit svými spoluvězni a byla mu odepřena lékařské péče. Na protest zahájil hladovku. Uvedl, že byl trestán za „neposlušnost“ kvůli svému pevnému rozhodnutí podat odvolání k vyšší soudní instanci provincie. Jelikož je od narození nevidomý, potřebuje k sepsání odvolání pomoc svého právníka nebo manželky. Představitelé věznice však ani jednomu z nich nepovolují návštěvy delší než 30 minut za měsíc, což Chenovi Guangchengovi znemožňuje připravit své odvolání (viz UA 158/07).

Amnesty International se domnívá, že obvinění proti Chenovi Guangchengovi byla motivována politicky a mají mu zabránit v jeho legitimní činnosti na obranu lidských práv, zejména v právních krocích, zaměřených proti místním úřadům.

Zdroj AI-Brno

 

Související články:

Čína: Slepému aktivistovi se podařilo uprchnout z domácího vězení na americkou ambasádu

Slepý čínský aktivista Čchen Kuang-čcheng hovoří o mučení a bití (video)

Čínský právník promluvil o mučení ve vazbě (video)

Americký herec Christian Bale. (Cain86 / batman.wikia.com)