„Toto rozhodnutí bylo vyneseno jenom proto, že jsou praktikující Falun Gongu v Číně pronásledováni a vůdci naší země mají s Čínou dobré vztahy. A zcela zřejmě byla tato rozhodnutí provedena z politických důvodů, aby získali souhlas od čínských vůdců, " uvedla vedoucí moskevské Helsinské skupiny a laureátka Sacharovovy ceny Ljudmila Alexejeva.

 

20111230-david-matas.jpg
Kanadský advokát David Matas při podpisu vyšetřovací zprávy (Jan Jekielek/The Epoch Times)

Ruský soud v Krasnodaru rozhodl, že bude na území Ruska označena vyšetřovací zpráva kanadského právníka Davida Matase a bývalého státníka Davida Kilgoura, nazvaná Krvavá sklizeň, za „extremistickou“ literaturu.

Zpráva těchto dvou Kanaďanů odhaluje rozsáhlé praktiky nelegálních obchodů s lidskými orgány politických vězňů na území ČLR pod záštitou vojenských nemocnic. Jako zdroj pro „loupeže orgánů“ označili vyšetřovatelé následovníky duchovní školy Falun Gong, kteří tvoří podle Amnesty International největší skupinu mezi politickými vězni v Číně.

„Pokud je zákon používán tímto způsobem, jedná se o jeho zneužívání," říká lidskoprávní advokát David Matas v reakci na rozhodnutí ruského soudu. „Říká nám to, že ruský soud a výkonný systém nerespektuje lidská práva."

Právníky do Číny pozval k vyšetřování advokát Kao Č'-šeng, který byl opakovaně unesen a mučen čínskou tajnou policií a dodnes je zadržován na neznámém místě.

Rozhodnutí soudu označilo za „extremistickou“ literaturu také hlavní publikaci školy Falun Gong nazvanou Zhuan Falun. Kniha Zhuan Falun byla přeložena z čínštiny do celkem 30 světových jazyků po celém světě, kde je volně dostupná v celkem 114 zemích.

Lidská práva bez hranic international, nezisková organizace se sídlem v Bruselu, Belgii, ve své zprávě prohlašují, že rozhodnutí soudu bylo ovlivněno čínskou vládou. Ve zprávě také uvádějí, že Moskva tak napomáhá Pekingu posílit jeho aktivity proti Falun Gongu na základě dvou smluv: v roce 2001 uzavřené smlouvy o přátelství mezi Ruskem a Čínou, a Šanghajské organizace spolupráce, vzájemné bezpečnostní organizace dohodnuté v roce 2001.

Za organizování mučení následovníků Falun Gongu ve vězeních a za jejich genocidu je předposlední čínský prezident Ťiang Ce-min souzen před španělským a argentinským soudem. Falun Gong je nejcenzurovanějším slovem čínského internetu. Režim ČLR na Falun Gong a veškeré aktivity s ním spojené uvalil v posledních letech maximální informační embargo.

V devadesátých letech minulého století se Falun Gong v Číně svobodně vyučoval a jeho sestavu pěti meditativních cvičení ráno a večer praktikovaly v parcích a na náměstích miliony lidí po celé Číně. Kritickým momentem ve změně postoje komunistické strany vůči Falun Gongu byl okamžik, kdy počet jeho příznivců značně překročil počet členů komunistické strany. V roce 1999, v době jeho veřejného zákazu a začátku potlačování, bylo v Číně podle vládních statistik více než 70 milionů lidí praktikujících Falun Gong.

Výjimku tvoří Hongkong, kde platí jiná pravidla a panuje otevřenější režim. „Na nejfrekventovanějších ulicích Hongkongu visí obří plakáty fotografií z mučení a transparenty obviňující Ťiang Ce-mina z pronásledování Falun Gongu,“ řekl bývalý zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš v pořadu Čro Studio 6.

Vyšetřovatelé Kilgour a Matas nebyli k ruskému soudu pozváni, ani o něm nebyli uvědoměni. Pokud by se nyní pokusili přednášet o své vyšetřovací zprávě na území Ruska, mohli by se dostat do střetu s místními úřady.

Aktivity Kilgoura a Matase ovlivnily transplantační společnosti a nemocnice po celém světě. Některé země zakázaly výcvik čínských chirurgů nebo se zasadily o omezení takzvané transplantační turistiky do ČLR.

Rozhodnutí ruského soudu v Krasnodaru je velkým krokem zpět v oblasti ochrany a prosazování lidských práv a mezinárodních dohod.

Článek upravil Milan Kajínek

 

Související články:

V Jižní Koreji byl zatčen gang, který dohazoval nelegální transplantace orgánů v Číně

Kanadští právnici představili na Tchaj-wanu čínské vydání knihy Krvavá sklizeň (video)

MUDr. Tomáš Reischig: Odběr orgánů z popravených vězňů a od ilegálně zadržených členů Falun Gongu je eticky naprosto zrůdný