20120106-rusko
Právní obhájce Asociace Falun Dafa Michail Sinicyn drží knihu Falun Gongu. (televize NTD)

KRASNODAR - V Pekingu to kdysi býval bestseller. Pak byl přeložen do více než třiceti jazyků. Rusko však hlavní knihu duchovní praxe Falun Dafa zakázalo.

Výbor pro občanské záležitosti při krasnodarském krajském soudu se rozhodl zařadit knihu Zhuan Falun na seznam extremistické literatury před třemi lety. Toto rozhodnutí bylo zrušeno v roce 2009, ale případ byl později opět obnoven a 27. října 2011 soud knihu na seznam přece jen zařadil. Rozhodnutí knihu zakázat bylo soudem potvrzeno 22. prosince 2011.

Obhájce zastupující ruskou Asociaci Falun Dafa tvrdí, že výrok soudu není spravedlivý: „Během procesu bylo porušeno právo na rovnost stran... to je samo o sobě důvodem ke zrušení výnosu, ale soud naše námitky odmítl vyslechnout," sdělil právní obhájce Asociace Falun Dafa Michail Sinicyn.

Když výbor poprvé před třemi lety knihu zakázal, praktikující Falun Dafa na to neupozornil.

Sedm nezávislých odborníků došlo k závěru, že knihu nelze nazývat „extremistickou", protože nepodněcuje k sociální, rasové, národnostní ani náboženské nenávisti.

 


 

Video poskytla Televize NTD

 

David Raskin, vedoucí oddělení vědeckých publikací ve Státním historickém archivu, knihu četl: „Učení v knize Zhuan Falun pobízí následovníky, aby si zvýšili svou morální a duchovní úroveň, věrně vykonávali svou práci a občanské povinnosti, včetně výchovy dětí, péče o své blízké; zbavovali se zlozvyků a závislostí, jako kouření a pití alkoholu; aby kultivovali pravdivý, laskavý a trpělivý přístup k lidem." 

Praktikující Falun Dafa říkají, že za zákazem knihy stojí nátlak čínské vlády.

Komunistická strana Číny pronásleduje stoupence Falun Dafa již přes 12 let. Bývalý tajemník strany Ťiang Ce-min spustil kampaň perzekuce údajně kvůli žárlivosti na to, že se hnutí stalo velmi populární. Za jeho vlády byly v Číně zničeny miliony výtisků knihy Zhuan Falun.

„Po světě tuto knihu studuje přes sto milionů lidí ve 114 zemích. Vlády těchto států se o ní vyjadřují jen pozitivně. Falun Dafa chválí a jeho praktikující dostávají ocenění," dodal obhájce Sinicyn.

Zastánci Falun Dafa se proti rozhodnutí soudu odvolali. Chtějí totiž, aby z učení Falun Dafa mohli mít prospěch i jejich spoluobčané.

 

Související články:

Ruský soud cenzuruje vyšetřování genocidy proti Falun Gongu v Číně

Kongres Spojených států amerických vyjádřil podporu pro Falun Gong (video)