20090709-cina-hu-jia-nobelova-cena-za-mir-
Obhájce lidských práv Kao Č'-šeng (vlevo) a Chu Ťia (vpravo), 28. prosince 2005, tehdy ještě oba dva na svobodě. (Velká Epocha)

Čínský aktivista Chu Ťia, angažující se mimo jiné v boji proti AIDS, hledá veřejnou podporu pro vězněného právníka Kao Č'-šenga a vyzývá veřejnost, aby ho v odlehlém vězení na západě země navštívila. Místo Kaova pobytu se jeho rodina a přátelé dozvěděli po téměř roce a půl teprve minulý týden. Kao je vězněn ve vězení Ša-ja ležící v provincii Sin-ťiang.

Chu Ťia byl sám vězněn pro údajnou podvratnou činnost. Z vězení byl propuštěn v červnu minulého roku. Čínský režim se podle něj snaží Kao Č'-šenga uvězněním na odlehlém místě izolovat.

„To místo je nesmírně odlehlé. Prakticky je zcela odříznuto od světa, ve kterém žijeme my. I proto ho režim neuvěznil v Urumči, hlavním městě Sin-ťiangu, ale poslal ho do vězení 500 mil od civilizace," říká Chu Ťia.

Čínská státní média v prosinci oznámila, že Kao je vězněn, protože porušil podmínky svého podmínečného propuštění. Renomovaný právník čelil obvinění z údajného podvracení. Několikrát byl policií unesen a mučen.

Chu Ťia vyzývá všechny Kaovy sympatizanty, aby se do Sin-ťiangu vydali, Kaa navštívili a režimu tak ukázali, že veřejnost o Kaovi pořád ví.

 

Video poskytla Televize NTD

 

„Nejde jen o vězení, lidé mohou navštívit i justiční úřady v Sin-ťiangu, politiky a právní kanceláře. Režim bude vědět, proč tam ti lidé přišli a proč nejen Číňané, ale i lidé ze zahraničí chtějí vězení navštívit. Režimu tak ukážeme jasné meze jeho chování a připomeneme mu, že se celý svět dívá," uzavírá Chu Ťia.

Kao Č'-šeng byl považován za jednoho z nejlepších čínských právníků, později byl ale vyloučen z advokátní komory a stal se obětí pronásledování, protože hájil práva chudých lidí a obětí náboženské perzekuce, například členy čínské podzemní církve nebo stoupence duchovní praxe Falun Gong.

 

Související články:

Čínský obhájce práv Chu Ťia propuštěn z vězení (video) (03.07.11)

Čeští umělci podpoří koncertem právníka Kao Č'-šenga a praktikující Falun Gongu

Premiér Nečas: Vláda, potažmo ministerstvo zahraničí při jednání s ČLR kauzu Kao Č'-šeng zmiňují

OSN brání obhájce lidských práv Kao Č'-šenga

Advokát Kao Č'-šeng si musí odpykat tři roky ve vězení

Za co získal Hu Jia Sacharovovu cenu?