Kao Č'-šeng. (Velká Epocha)
Kao Č'-šeng. (Velká Epocha)

Nedávno čínský režim prozradil místo věznění čínského advokáta Kao Č'-šenga, jeho podpůrci v zahraničí žádají jeho propuštění.

Čínský obhájce Kao Č'-šeng byl již několikrát unesen a mučen komunistickou tajnou policií. V roce 2010 zmizel beze stopy, teprve nedávno oznámila agentura Reuters, že jeho bratr dostal od úřadů informaci o místě jeho zadržování.

Kaova rodina, která uprchla do USA pomocí OSN, čeká na první zprávy o jeho zdravotním stavu. Držitel Sacharovovy ceny za Svobodu myšlení z roku 2008, čínský disident Chu Ťia, vyzývá Kaovy podporovatele k návštěvě věznice Šaja v provincii Sin-ťiang.

Mezinárodní protesty

Na den 27. ledna 2012 jsou ohlášeny protesty před čínskými konzuláty v třinácti zemích světa. Aktivisté chtějí přijít protestovat proti zadržování Kao Č'-šenga a perzekuci praktikujících Falun Gongu, kvůli jejichž obhajobě byl unesen a mučen čínskou tajnou policií.

Do protestů se prozatím zapojili aktivisté v ČR, na Slovensku, v Rumunsku, Maďarsku, Austrálii, Indonézii, Chorvatsku, Mexiku, Brazílii, Polsku, Řecko, Srbsko a Litva.

Aktivisté úmyslně ohlásili protesty na Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min čelí totiž žalobě za genocidu a zločiny proti lidskosti při potlačování Falun Gongu. Španělský soudce Ismael Moreno přizval k soudnímu procesu Ťiang Ce-mina v roce 2009 a následně po uplynutí zákonné lhůty na reakci obviněného obdržel Interpool jeho zatykač. Kao Č'-šeng přispěl k jeho soudnímu procesu řadou důkazů a svým knižním počinem Za Čínu spravedlivější.

V České republice budou protesty gradovat v podobě koncertu uspořádaném přímo ve Valdštejnském paláci, sídle Senátu PCŘ, pod záštitou místopředsedkyně Senátu PČR Aleny Palečkové. V Hlavním sále paláce na koncertu vystoupí violistka Jitka Hosprová, zpěvačka Marta Kubišová a herec Jan Potměšil.

„Myslím si, že státu, který je nyní asi ekonomicky nejlepší na světě, který se nazývá asijský tygr, takovému státu nemůžou procházet gangsterské metody," řekla na křtu českého překladu Kaovy knihy Za Čínu spravedlivější zpěvačka Marta Kubišová.

„Při prvních slovech nabídky jsem nezaváhal ani vteřinu. I v rámci událostí posledních týdnů, kdy jsme se museli rozloučit s prezidentem Václavem Havlem, to považuji za důležité a smysluplné. Havlovo poselství může žít dál. On se o příběh Kao Č´-šenga zajímal a jistě by se o něj zajímal dál. Měl jsem možnost si knížku statečného právníka přečíst a seznámit se s jeho příběhem. Při četbě na mě dolehla veškerá tíha teroru v Číně," uvedl Jan Potměšil pro RegionOnline.cz.

Genocida v ČLR

Místopředseda Evropského parlamentu napsal v roce 2009 generálnímu tajemníkovi OSN k desátému výročí pronásledování Falun Gongu v Číně. "To přesahuje veškeré hranice lidskosti. Je to genocida v pravém slova smyslu. V Konvenci o genocidě z roku 1948 se v článku 2 hovoří o tom, že signatáře nejen opravňuje k zasáhnutí, ale přímo je k němu i zavazuje. Doba beztrestnosti pominula a ti, kteří vědí, co se v Číně děje, vzhlížejí k Vám a očekávají Vaše konání."

OSN se nedávno zapojila do situace a vydala nečekané prohlášení s velmi přímou rétorikou, jež požaduje propuštění advokáta Kao Č'-šenga, který represe proti Falun Gongu vyšetřoval. „Orgány komunistické Číny se dopustily zločinu proti mezinárodnímu právu svévolným zadržováním obhájce lidských práv Kao Č'-šenga."

Pokud by se obhájce Kao dostal na svobodu a emigroval do zahraničí, získalo by mezinárodní společenství od právníka značné množství informací o současném stavu justice v ČLR.

Související články:

Přímý přenos koncertu za Kao Č'-šenga a Falun Gong ze Senátu PČR

Obhájce Kao Č'-šeng je vězněn v provincii Sin-ťiang, Chu Ťia vyzývá k návštěvě věznice

OSN brání obhájce lidských práv Kao Č'-šenga