Čínský znak 義 v sobě nese hodnoty jako spravedlnost, čestnost, loajalitu a spolehlivost. Skládá se ze znaku 羊 (ovce) a znaku 我 (já). (Velká Epocha)
Čínský znak 義 v sobě nese hodnoty jako spravedlnost, čestnost, loajalitu a spolehlivost. Skládá se ze znaku 羊 (ovce) a znaku 我 (já). (Velká Epocha)

Čínský znak 義 má široký vnitřní význam. Zahrnuje v sobě hodnoty, jako spravedlnost, čestnost, loajalitu a spolehlivost. Vyslovuje se jako Yi a skládá se ze znaku 羊 (ovce) v horní části a znaku 我 (já), který tvoří jeho dolní část.

羊 – ovce je poslušná a milá, skopové maso je dobré a výživné. Díky těmto vlastnostem byla ovce považovaná za symbol dobrého štěstí a prosperity.

Znak "我" pochází z prastarých zápisků vyrývaných do zvířecích kostí, používaných k věštění, kde označoval bojový nástroj s ostrými zuby, což později nabylo významu „Já (sám)".

Když spojíme znaky 羊 a 我 dohromady, vznikne znak 義 a jeho doslovný význam lze tedy interpretovat jako „obětní ovce". V prastaré Číně se ovce nebo jehně obětovávaly na počest bohů. Z toho je pak odvozen význam „přinést oběti ve jménu spravedlnosti", podobně jako lidé dříve obětovali ovci na počest bohů.

Čínský znak 義 lidem připomíná, že by se měli ve svém životě chovat nesobecky. 義 patří do speciální oblasti ideogramů zvané „znaky Huiyi", jež jsou složeny z ideogramů s různými významy a jejich vnitřní obsah je dále směsicí několika dalších významů.

small_United_Kingdom

Podobné články:

Čchang-ťie, vynálezce čínského znakového písma

Čínské znakové písmo - nejstarší písemná soustava na světě

Zkoumání čínských znaků - úvod